Aktualności

Ruszają konsultacje polityki spójności po 2020

2018.01.23 12:35 , aktualizacja: 2018.01.24 08:20

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • marszałek Adam Struzik i aktor Olgierd Łukaszewicz trzymają w ręku broszury z napisem My Obywatele dziękujemy UE Od 2007 r. dzięki środkom...
  • Marszałek Adam Struzik i aktor Olgierd Łukaszewicz odpowiadają na pytania dziennikarzy Marszałek Adam Struzik i...
  • przy stole siedzą uczestnicy konferencji Konferencja prasowa w...

Rozpoczynające się negocjacje dotyczące budżetu UE na lata 2021–2027 przesądzą, jakie wsparcie z funduszy europejskich otrzyma Polska i Mazowsze. Warto, abyśmy wzięli aktywny udział w konsultacjach. To bowiem pierwszy krok w ważnej walce o pieniądze dla Mazowsza na kolejną perspektywę.

 

Od 1 stycznia br. po kilkuletnich staraniach, Mazowsze choć pozostaje jednym województwem, na potrzeby unijnych statystyk traktowane jest jako dwa obszary – obszar metropolitalny Warszawy i pozostała część regionu.

 

– Dzięki temu podziałowi możemy liczyć na większe środki unijne w ramach nowej perspektywy oraz na ich przypisanie do działań, które są najbardziej potrzebne na Mazowszu – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Polityka spójności

To jedna z najważniejszych wspólnych polityk Unii Europejskiej. Dzięki niej nasz region w przeciągu ostatnich kilku lat zmienił się nie do poznania. Środki, które otrzymujemy w ramach polityki spójności przeznaczane są na modernizację dróg, szkół, szpitali czy miast. Fundusze te pomagają również rozwijać przedsiębiorczość i wspierają badania tak, aby nasz region był innowacyjnym liderem nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej.

 

– Od 2007 r. dzięki środkom unijnym udało się na Mazowszu zmodernizować i wybudować ponad 1,3 tys. km dróg, kupić ponad 5,6 tys. sztuk różnego typu sprzętu medycznego do szpitali czy choćby zainwestować ponad 1,7 mld zł w przejście na gospodarkę niskoemisyjną. W ciągu tych ostatnich 11 lat wypłaciliśmy już mazowieckim przedsiębiorcom, gminom, miastom i powiatom łącznie 8,5 mld zł. Do 2020 r. mamy do rozdysponowania jeszcze 4,2 mld zł. Dzięki temu możemy modernizować i poprawiać warunki życia i pracy w naszym otoczeniu – podsumowuje dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w UMWM Marcin Wajda.

 

Zdecydujmy razem

Przygotowując propozycję regulacji na budżet po 2020 r., Komisja Europejska apeluje do wszystkich mieszkańców UE o zabranie głosu w tej sprawie. Swoją opinię mogą wyrazić wszyscy zarówno przedstawiciele urzędów, jak i osób fizycznych, przedsiębiorców, ośrodków naukowych, instytucji kultury, szpitali, organizacji pozarządowych itp. Liczy się głos każdego z nas. Aby odpowiedzieć na apel wystarczy wypełnić ankietę zamieszczoną na stronie Komisji Europejskiej ankietę, a udostępnioną również na stronie internetowej Samorządu Województwa Mazowieckiego. Co ważne, dostępna jest ona w języku polskim.

 

 – Zachęcam więc wszystkich Państwa do wypełnienia ankiety. Musimy zdecydować o tym, na co przeznaczone zostaną nasze pieniądze. Musimy zdecydować o przyszłości Mazowsza, Polski i Unii Europejskiej. Nie pozwólmy żeby zdecydowali za nas inni. Sprawmy, aby głos Mazowsza był słyszalny w Brukseli – zaznaczył marszałek Adam Struzik.

 

– Dla mojego pokolenia UE to nie tylko wsparcie finansowe, ale też wartości i idee. To poczucie jedności i europejskiej wspólnoty. Po tylu latach wsparcia pięknym gestem otwierającym serca jest słowo „dziękuję”. Wiele osób ma problem z jego wypowiedzeniem, a tak być nie powinno. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich tych, którzy widzą, jak bardzo nasz kraj zmienił się dzięki pomocy UE – podziękujmy za to wsparcie – powiedział Olgierd Łukaszewicz, prezes ZASP, inicjator akcji ,,Dziękuję Ci Unio"  prowadzonej przez Fundację My, OBYWATELE UNII EUROPEJSKIEJ, której jest założycielem.

 

 

Ankiety  można wypełniać online do 8 marca 2018 r. (z listy po prawej stronie dwukrotnie należy wybrać język polski).

 

Liczba wyświetleń: 752

powrót