Aktualności

Polsko-niemiecka współpraca międzyregionalna

2015.06.02 08:55 , aktualizacja: 2015.12.22 11:39

Autor: Katarzyna Mańska, KM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Rozmowy o wzajemnej współpracy Pobierz: Rozmowy o wzajemnej współpracy fot.Michał Słaby
  • Thomas Kralinski, pełnomocnik rządu Brandenburgii przy Federacji Pobierz: Thomas Kralinski, pełnomocnik rządu Brandenburgii przy Federacji fot.Michał Słaby
  • Obie strony, polska i niemiecka, podczas ustaleń o wzajemnej współpracy Pobierz: Obie strony, polska i niemiecka, podczas ustaleń o wzajemnej współpracy fot.Michał Słaby

Wizytę w urzędzie marszałkowkim złożył Thomas Kralinski, pełnomocnik rządu Brandenburgii przy Federacji. Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska oraz zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Rafał Zięba spotkali się z gościem, by porozmawiać o współpracy międzyregionalnej.

 

O czym dyskutowano?

Thomas Kralinski, który od marca br. pełni funkcję pełnomocnika Brandenburgii ds. stosunków międzynarodowych, przedstawił swoje kompetencje w ramach prowadzenia berlińskiego Przedstawicielstwa Brandenburgii przy Federacji. Scharakteryzował także współpracę niemieckiego landu z polskimi województwami i zarysował plany na przyszłość.

Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska zapoznała gościa z kompetencjami samorządu Mazowsza, szczególnie w obszarze rozwoju obszarów wiejskich, ochrony środowiska i gospodarki odpadami.

 

Co ustalono?

Obie strony zgodziły się co do możliwości zorganizowania wizyt studyjnych poświęconych odnawialnym źródłom energii (Brandenburgia jest niemieckim potentatem w tej dziedzinie). Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska wskazała także na zainteresowanie tematem zanieszyszczenia powietrza, z kolei minister Kralinski zachęcał do podjęcia rozmów o zintegrowanym transporcie publicznym. Poinformował też o zbliżającym się jubileuszu 25-lecia wskrzeszenia kraju związkowego Brandenburgia w wyniku zmian administracyjnych w Niemczech, dokonanych w momencie ich zjednoczenia w 1990 r. Z tej okazji na jesieni br. planowane są w Poczdamie uroczyste obchody, na które już dziś zaprosił przedstawicieli Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 447

powrót