Aktualności

Marszałkowie u ministra w sprawie „janosikowego”

2014.07.04 09:05 , aktualizacja: 2014.07.04 14:29

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

arch. UMWM

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk przedstawiła marszałkom wszystkich województw ministerialny projekt zmian w ustawie o „janosikowym”. W spotkaniu wziął udział m.in. marszałek Adam Struzik. Poprawki ministerstwa w ustawie są konsekwencją wyroku TK uznającego „janosikowe” za niekonstytucyjne. W tym tygodniu również Mazowsze przedstawiło swój projekt zmiany przepisów.  

 

– Niestety, przedstawiony dziś ministerialny projekt zmian w żadnym aspekcie nie spełnia wymogów nałożonych przez Trybunał na ministerstwo. To raczej czysta kosmetyka i próba odłożenia problemu na kolejne dwa lata. Mazowsze będzie płacić tylko trochę mniej. Korekta finansowa zaproponowana przez ministra jest co najmniej dwa razy za mała w stosunku do środków, jakimi musimy dysponować, aby móc normalnie funkcjonować – komentuje marszałek Adam Struzik.

 

Podczas spotkania marszałek Adam Struzik przekazał ministrowi i marszałkom propozycje zmian  „janosikowym” przygotowane przez ekspertów powołanego przez siebie zespołu. Zgodnie z wypracowanym projektem tylko zmniejszenie o połowę niekonstytucyjnego „janosikowego” pozwoli Mazowszu wypełniać zadania, do których zostało powołane.

 

Przepisy o „janosikowym” powstały w 2003 r. w celu wyrównywania dysproporcji rozwojowych pomiędzy województwami w czasach, kiedy regiony nie korzystały jeszcze z unijnych pieniędzy. Przez te lata największy region w Polsce oddał pozostałym województwom 6,54 mld zł.

Liczba wyświetleń: 632

powrót