Aktualności
Rekordowy kwiecień w Modlinie
2014.05.06 14:55 , aktualizacja: 2014.05.06 15:13
Autor: Biuro Prasowe UMWM;, Wprowadzenie: Monika Guzowska
- Fot. Martyna Pierzchała
- Fot. Martyna Pierzchała
- Fot. Martyna Pierzchała
- Fot. Martyna Pierzchała
- Fot. Martyna Pierzchała
- Fot. Martyna Pierzchała
Modlin pracuje pełną parą. Z każdym miesiącem przyjmuje więcej podróżnych. Rekordowy okazał się kwiecień – port obsłużył 142 972 pasażerów i 950 operacji lotniczych w ruchu regularnym Ryanaira oraz dwa przekierowane rejsy Wizz Air. Od 1 maja funkcjonuje też ILS drugiej kategorii, który pozwala na bezpieczne lądowanie samolotów nawet przy bardzo niskiej widoczności.
Przez pierwsze cztery miesiące 2014 r. lotnisko przyjęło prawie pół miliona pasażerów (452 212 pas.) i 3 168 operacji lotniczych w ruchu regularnym. Od początku funkcjonowania (od 15 lipca 2012 r.) z lotniska skorzystało już 1 654 151 podróżnych i odbyło się łącznie 11 971 startów i lądowań.
– Lotnisko rozwija się dynamicznie. Jest drugim w Polsce portem, który ma system ILS drugiej kategorii i warto podkreślić, że bardzo szybko go wprowadził. Przy tak efektywnym funkcjonowaniu już dziś trzeba myśleć o dalszym rozwoju jego i okolic. Warto by ten teren ożywić gospodarczo. Zaopiniowaliśmy więc pozytywnie poszerzenie Warmińsko-Mazurskiej Strefy Ekonomicznej o tereny sąsiadujących z lotniskiem gmin. Czekamy na decyzję ministerstwa gospodarki w tej sprawie – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Priorytetowe jest również stworzenie bezpośredniego połączenia kolejowego z Warszawą. Projekt bocznicy został zgłoszony do nowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Liczymy, że strona rządowa przyzna dotację na tak istotne przedsięwzięcie. Prowadzimy również rozmowy z PKP PLK, bo w obecnym stanie prawnym tylko ta spółka może przeprowadzić taką inwestycję.
– Gratuluję zespołowi portu lotniczego Warszawa/Modlin i marszałkowi, że jako pierwsze Regionalne Lotnisko w Polsce wprowadziło system ILS kat. II. To zapewni jeszcze lepszy poziom obsługi pasażerów – powiedział szef biura handlowo-marketingowego Ryanair Peter Bellew. – Ryanair otworzy tej zimy dwie nowe polskie bazy – w Warszawie i Gdańsku oraz uruchomi w sezonie zimowym cztery nowe połączenia z Warszawy/Modlina do Gdańska, Madrytu, Shannon i Wrocławia. Inwestycja Ryanaira na lotnisku Warszawa/Modlin wynosi 90 mln dolarów.
Według planów przewoźnika, od października 2014 r. obecność Ryanaira w Warszawie/Modlinie przyniesie: jeden stacjonujący samolot, cztery nowe połączenia, wzrost operacji lotniczych ze 174 do 268 tygodniowo oraz 1,9 mln klientów rocznie.
ILS
Od 1 maja br. Port Lotniczy Warszawa/Modlin jest drugim lotniskiem w Polsce (po Lotnisku Chopina), które posiada system ILS w kat. II. Oznacza to, że samoloty będą mogły lądować w warunkach trudniejszych niż do tej pory. System wspomagania lądowania przy ograniczonej widzialności, w II kategorii, umożliwi bezpieczne lądowanie gdy podstawa chmur będzie na poziomie min. 30 m nad płaszczyzną drogi startowej, a widzialność wzdłuż drogi startowej będzie nie mniejsza niż 400 m. Posiadanie systemu ILS w kat. II podwyższa standard lotniska, świadczy o jego wiarygodności operacyjnej i jest bardzo ważnym argumentem w negocjacjach z przewoźnikami.
Przekierowania
W kwietniu nie było przekierowań, wszystkie operacje lotnicze odbyły się zgodnie z rozkładem. Przewidujemy, że ILS CAT II spowoduje dalszy spadek lotów zakłóconych do marginalnego poziomu, tj. znacznie poniżej 1 proc. w skali roku.
Siatka połączeń
W sezonie letnim z Lotniska Warszawa/Modlin można polecieć do 26 miast europejskich:
Glasgow Prestwick, Bruksela-Charleroi, Paryż-Beauvais, Eindhoven, Mediolan Bergamo, Liverpool, Sztokholm Skavsta, Oslo Rygge, Londyn Stansted, Rzym Ciampino, Bolonia, Bristol, Manchester, East Midlands, Dublin, Barcelona, Chania, Trapani, Piza, Palma, Shannon, Alicante, Saloniki, Marsylia, Wrocław, Gdańsk.
Nowe połączenia od sezonu zima 2014/15 r.: Gdańsk – 2 loty dziennie, Wrocław – 2 loty dziennie, Shannon – 2 loty tygodniowo, Madryt – 4 loty tygodniowo.
Liczba wyświetleń: 634
powrót