Aktualności

O europejskiej kosmicznej polityce przemysłowej

2013.06.20 14:30 , aktualizacja: 2017.01.31 11:00

Autor: Nina Małachowska, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • Pobierz: fot. arch. UMWM
  • Pobierz: fot. arch. UMWM
  • Pobierz: fot. arch. UMWM
  • Pobierz: fot. arch. UMWM
  • Pobierz: fot. arch. UMWM

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zaprezentował w Brukseli opinię Komitetu Regionów dotyczącą komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie kosmicznej polityki przemysłowej.

 

Wystąpienie miało miejsce 19 czerwca br. podczas posiedzenia Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii w Komitecie Regionów (ENVE).  W pracach nad opinią wsparciem merytorycznym służył powołany na eksperta prof. dr hab. Marek Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

 

Założeniem komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie kosmicznej polityki przemysłowej jest wspieranie działańzwiązanych z przestrzenią kosmiczną oraz konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw w obszarze technologii kosmicznych. Zapisy dokumentu mają być także pomocne podczas przygotowania rozwiązań, które mogłyby dostarczyć polityce kosmicznej silniejszych bodźców politycznych niezbędnych do rozwoju.

 

W przypadku badań kosmicznych zaangażowanie finansowe UE jest mniejsze niż jej głównych konkurentów: USA, Chin i Rosji. Europejski cywilny budżet w dziedzinie przestrzeni kosmicznej stanowi jedną szóstą cywilnych wydatków NASA w USA, co daje proporcję 1:4 w przeliczeniu na mieszkańca. Dlatego w komunikacie KE został jasno zawarty przekaz o wspieraniu technologii kosmicznych jako jednego z kluczowych sektorów rozwoju innowacyjności w UE . Będzie to miało przełożenie na strukturę podziału środków w przyszłej perspektywie finansowej 2014-2020. Mimo kryzysu gospodarczego, na rozwijanie technologii kosmicznych planuje się przekazanie 7 mld euro.

 

W opinii przygotowanej przez KR pogląd Komisji uzyskał pełne poparcie. Zwrócono także uwagę na konieczność regionalnego ujęcia kosmicznej polityki przemysłowej. Dedykowane fundusze strukturalne powinny być wykorzystywane na poziomie regionów, co nie tylko stymulowałoby efektywne czerpanie z danych kosmicznych, ale także wpływało na rozwój innowacyjnych zastosowań. Marszałek Adam Struzik odwołał się do przykładów wykorzystania technik satelitarnych na Mazowszu. W ten sposób uzyskane dane wykorzystywane są m.in. do efektywnego zarządzania transportem – pozycjonowanie karetek pogotowia, pociągów; budowa systemów wczesnego ostrzegania odnośnie pożarów, powodzi i suszy (teledetekcja satelitarna), pozyskiwanie informacji o przestrzeni a następnie przetwarzanie jej na specjalistyczne mapy, które stanowią podstawę do planowania przestrzennego w regionie oraz identyfikacji przestrzeni pod duże inwestycje.  

 

Województwo mazowieckie jest jedynym polskim członkiem Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne – NEREUS. Poprzez uczestnictwo w NEREUS region zyskuje możliwość tworzenia m.in. nowych miejsc pracy w dziedzinie innowacyjnych technologii, w tym kosmicznych ( np. The Issue, Galilleo, Doris).

 

Podczas posiedzenia komisji ENVE w Komitecie Reginów dyskutowano również na temat zielonej księgi w sprawie europejskiej strategii dotyczącej odpadów z tworzyw sztucznych, strategii UE w zakresie przygotowywania się do zmiany klimatu, europejskiej inicjatywy w sprawie dostępu do wody, a także opinii własnej KR na temat wydobycia gazu łupkowego.

Artykuły powiązane

Liczba wyświetleń: 462

powrót