Aktualności

Branderburgia i Mazowsze – podobne problemy, wspólne rozwiązania

2013.02.14 15:05 , aktualizacja: 2013.12.23 11:05

Autor: Katarzyna Mańska, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Wymiana doświadczeń związanych z opracowywaniem regionalnych programów operacyjnych na przyszły okres programowania oraz współpraca w ramach klastrów, w szczególności w zakresie energetyki i odnawialnych źródeł energii, były głównymi tematami rozmów podczas dwudniowej wizyty delegacji Ministerstwa Gospodarki i Spraw Europejskich Brandenburgii, na czele z ministrem Ralfem Christoffersem.

 

Na początku spotkania marszałek Adam Struzik i minister Ralf Christoffers wyrazili zadowolenie z  konsensusu na szczycie Rady Europejskiej w kwestii budżetu UE na lata 2014 – 2020, mimo że – jak podkreślił minister - nie jest on optymalny z punktu widzenia Niemiec.

 

W swoim wystąpieniu minister Ralf Christoffers omówił pokrótce aktualny stan prac nad RPO w Brandenburgii, zapoznał partnerów z Mazowsza z nowymi kryteriami, jakimi kieruje się rząd Brandenburgii przy wyborze celów tematycznych oraz scharakteryzował podział zadań przy opracowaniu i wdrażaniu strategii polityki klastrowej.

 

Marszałek Adam Struzik podkreślił trudną sytuację województwa mazowieckiego, które w nowej perspektywie finansowej będzie jedynym regionem lepiej rozwiniętym w Polsce, co sprawi, że będzie funkcjonowało według innych zasad niż pozostałe 15 województw. Będzie natomiast miało wiele wspólnego z Brandenburgią, która uzyskała status regionu przejściowego, dlatego partnerzy uzgodnili ścisłą współpracę i wymianę doświadczeń przy opracowaniu  regionalnych programów operacyjnych.

 

Jednym z gości spotkania był także starosta powiatu siedleckiego Zygmunt Wielogórski, który przedstawił stronie niemieckiej koncepcję współpracy w ramach EUWT z powiatem Oberhavel z Brandenburgii, wieloletnim partnerem Siedlec. Minister Ralf Christoffers pozytywnie ocenił inicjatywę i zadeklarował swoje wsparcie.

 

Przedstawiciele Brandenburgii zaprosili partnerów z Mazowsza do odwiedzenia międzynarodowej wystawy pod tytułem „Europa Jagiellonica”, która będzie prezentowana w Domu Historii Brandenbursko-Pruskiej w Poczdamie w dniach 1 marca – 16 czerwca br.

 

Drugi dzień wizyty poświęcony był spotkaniom z udziałem specjalistów z poszczególnych wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, podczas których uszczegółowiono plany współpracy i zaplanowano dalsze kontakty robocze.

  • Pobierz: fot. Konrad Wojnarowski
  • Pobierz: fot. Konrad Wojnarowski
  • Pobierz: fot. Konrad Wojnarowski
  • Pobierz: fot. Konrad Wojnarowski

Liczba wyświetleń: 769

powrót