Aktualności

Międzynarodowa debata o polityce spójności

2012.11.12 11:20 , aktualizacja: 2017.01.31 11:04
Autor: Katarzyna Mańska, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W Bułgarii, na zaproszenie burmistrza Sofii, Yordanki Fandakovej, odbyło się seminarium wyjazdowe Europejskiej Partii Ludowej w Komitecie Regionów, poświęcone polityce spójności. W wydarzeniu wziął udział marszałek Adam Struzik.

 

Podczas spotkania premier Bułgarii i przewodniczący Partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) Bojko Borysow zaakcentował, że absorpcja funduszy UE powinna być najwyższym priorytetem politycznym nie tylko dla Bułgarii, ale dla wszystkich państw członkowskich UE. Dlatego zaapelował o utrzymanie ścisłej dyscypliny budżetowej, szczególnie w obliczu kryzysu w Europie.

 

Uczestnicy seminarium dyskutowali na temat roli stolic i dużych miast w dynamizowaniu rozwoju gospodarczego i konkurencyjności regionów. Niezwykle ważna w tym procesie jest skuteczna polityka spójności. Związane z nią sprawne absorbowanie funduszy europejskich, pozwala na rozwiązywanie wyzwań gospodarczych, ekologicznych i społecznych – argumentowano. Dużo uwagi poświęcono też debacie na temat przyszłego okresu programowania, którego ramy finansowe mają być uzgodnione na posiedzeniu Rady Europejskiej 22 listopada br.

 

W tej kwestii wypowiedział się szef Europejskiej Partii Ludowej w Komitecie Regionów Michael Schneider. Apelował, by mimo walki z kryzysem, nie dokonywać cięć środków na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Podkreślił, że nie jest celowe ograniczanie polityki inwestycyjnej. Zwrócił się również do Rady Europejskiej o uchwalenie budżetu, który pozwoli Europie na utrzymanie konkurencyjności.

 

Propozycje Komisji Europejskiej w sprawie wymiaru miejskiego polityki spójności zostały zaakceptowane przez członków Europejskiej Partii Ludowej. Sprawozdawca Parlamentu Europejskiego w sprawie EFRR Jan Olbrycht podkreślił, że nowa perspektywa finansowa, z większą pulą środków dla działań urbanistycznych, uwypukla rolę miast w procesie stymulacji europejskiego rozwoju gospodarczego. Otwiera też nowe perspektywy wykorzystania funduszy europejskich. Nieodzowne jest jednak uelastycznienie postawy wobec Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Liczba wyświetleń: 362

powrót