Aktualności

Spotkanie w litewskim ośrodku dla niewidomych

2012.03.05 15:40 , aktualizacja: 2012.03.08 13:37

Autor: opr.Agnieszka Zdanowicz, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

W dniach 1-4 marca br. wicemarszałek Leszek Ruszczyk wraz z przedstawicielami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Radomiu, odwiedził Centrum dla Niewidomych i Niedowidzących w Wilnie.

 

Przedmiotem spotkania, na które zaproszona została delegacja z Mazowsza, były problemy związane z niżem demograficznym w szkołach i przyszłym funkcjonowaniem placówek oświatowych.

 

- Problem, który dotyczy wszystkich typów szkół, w większości krajów europejskich, w szczególny sposób dotyka instytucje wyspecjalizowane do kształcenia osób dotkniętych niepełnosprawnością. W obecnej sytuacji, przy zmniejszającej się liczbie uczniów, zagrożone zostaje utrzymanie ośrodków, których istnienie jest niezwykle ważne dla tych, którzy potrzebują pomocy. Wizyta w placówce, która jako jedyna tego typu instytucja na Litwie również boryka się ze skutkami niżu demograficznego, jest dla nas niezwykle cennym doświadczeniem – podsumował spotkanie wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

 

Litewskie Centrum dla Niewidomych i Niedowidzących w Wilnie zostało utworzone w 1975 r. Zapewnia pełną edukację i wszechstronną pomoc od momentu urodzenia do zakończenia nauki, nie dłużej niż do 24 roku życia. Kształcą się tu dzieci mające nie więcej niż 30 proc. możliwości wzrokowych. Osoby z problemami widzenia i ich najbliżsi mają tu zapewnioną pomoc i wsparcie zarówno psychologiczno-pedagogiczno-rehabilitacyjne, jak i edukacyjne. W Centrum pracuje około 100 wykwalifikowanych nauczycieli.

Liczba wyświetleń: 646

powrót