Aktualności
Konwent Marszałków – Rada Programowa Związku Województw RP
2011.06.30 16:15 , aktualizacja: 2012.02.27 15:02
Autor: Nina Małachowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Przez najbliższe pół roku Polska sprawować będzie prezydencję w Radzie UE. O wyzwaniach związanych z funkcją europejskiego gospodarza, a także o perspektywach dalszego finansowania rozwoju polskich regionów dyskutowali 29 czerwca br. w Brukseli marszałkowie szesnastu województw.
Do dyskusji w ramach Konwentu Marszałków Województw RP zaproszeni zostali m.in. Ambasador tytularny w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE Jerzy Drożdż, Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim Danuta Hubner oraz deputowani do Parlamentu Europejskiego Jan Kozłowski i Jan Olbrycht.
Brukselska konferencja poświęcona była głównie przyszłości wspólnej polityki rolnej oraz polityki spójności w kontekście dyskusji o budżecie na lata 2014-2020. Jak twierdzi minister Elżbieta Bieńkowska, Polska jest zdecydowanym zwolennikiem utrzymania nakładów finansowych na politykę spójności, która jest najbardziej pomocniczą i solidarną polityką Unii Europejskiej. Oznacza to, że rząd RP będzie zabiegał o utrzymanie, a nawet zwiększenie, nakładów na fundusze strukturalne. Minister Marek Sawicki wypowiedział się natomiast za ukształtowaniem wspólnej polityki rolnej w taki sposób, aby zasady przyznawania dopłat bezpośrednich (I Filar WPR) były jak najbardziej uproszczone, przez to zrozumiałe dla wszystkich.
Marszałek Województwa Mazowieckiego poparł jednoznaczne stanowisko rządu RP w sprawie finansowania rozwoju regionów przejściowych, czyli takich, których PKB wynosi od 75 do 90% średniej unijnej. Marszałek podkreślił, że jeśli regiony przejściowe będą finansowane nie tylko w ramach Celu Konkurencyjność, ale również z tzw. projektów twardych – infrastrukturalnych, województwo mazowieckie ma szansę uzyskać porównywalne wsparcie z funduszy unijnych zarówno w ramach polityki spójności, jak i wspólnej polityki rolnej.
Liczba wyświetleń: 1566
powrót