Z regionu

Znamy już Strażaka Roku 2011

2012.02.13 10:35 , aktualizacja: 2012.02.29 13:41
Autor: Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska
fot. Stefan Todorski
fot. Stefan Todorski
fot. Stefan Todorski
fot. Stefan Todorski
fot. Stefan Todorski
fot. arch. UMWM

Druh Stanisław Dębski z OSP w Kazanowie (powiat zwoleński) otrzymał tytuł „Strażaka Roku 2011 Województwa Mazowieckiego”. Dzięki swojej ofiarności i szybkiej reakcji uratował ludzkie życie. Nagrodę dla najodważniejszego mazowieckiego strażaka ochotnika w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika wręczył zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Tomasz Waźbiński.

 

To nie pierwsza nagroda, jaką otrzymał druh Stanisław Dębski. Za swą bohaterską postawę został już uhonorowany tytułem „Strażaka Miesiąca Stycznia 2011”. Oto jak się zachował:

 

1 stycznia 2011 r., druh Stanisław Dębski, wracając z balu sylwestrowego około godz. 4.30, pod Skaryszewem (powiat radomski), zauważył leżącego na poboczu człowieka. Zatrzymał pojazd i natychmiast ruszył z pomocą. Próbując nawiązać z nim kontakt, zauważył, że ciało uległo naprężeniu, po czym nagle zwiotczało. Leżącemu w bezruchu mężczyźnie strażak natychmiast sprawdził tętno oraz oddech. Nie wyczuwając ich, wraz z żoną i przypadkowym kierowcą, przystąpił do resuscytacji oddechowo-krążeniowej. W dość krótkim czasie przywrócono poszkodowanemu czynności życiowe. W oczekiwaniu na przyjazd karetki ranny ponownie stracił przytomność. Na szczęście kolejna próba też się powiodła. Strażak ułożył mężczyznę w pozycji bocznej ustalonej. Po odzyskaniu przytomności mężczyzna skarżył się na ból nóg i pleców. Okazało się, że został potrącony przez samochód, a sprawca uciekł z miejsca wypadku.

 

Do tytułu „Strażaka Roku 2011 Województwa Mazowieckiego” nominowanych było czterech funkcjonariuszy pożarnictwa. Byli to:

  • druhStanisław Dębski z OSP Kazanów (powiat zwoleński) – Strażak Miesiąca Stycznia 2011,
  • druh Marek Piątkowski z OSP Kozienice– Strażak Miesiąca Kwietnia 2011,
  • druh Kamil Walendzik z OSP Wola Miastkowska (powiat garwoliński) – Strażak Miesiąca Maja 2011,
  • druh Marek Bugaj z OSP Stare Gnatowice (powiat warszawski zachodni) – Strażak Miesiąca Grudnia 2011.

 

Choć laureat uważa, że nie zrobił niczego nadzwyczajnego, dla ofiary wypadku na zawsze pozostanie bohaterem; dla nas, stojących z boku – wzorem do naśladowania. Gratulujemy i dziękujemy za taką postawę!

Liczba wyświetleń: 660

powrót