Z regionu

Boże Narodzenie na Mazowszu - wystawa w sierpeckim muzeum

2011.12.12 13:00 , aktualizacja: 2012.02.29 13:56

Autor: Agnieszka Jezierska-Chalicka, MWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

10 grudnia br. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu otwarto wystawę „Boże Narodzenie na Mazowszu”. W wernisażu  uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i miasta, a także reprezentanci placówek oświatowych oraz przyjaciele Muzeum.

 

Po terenie ekspozycji gości oprowadzał dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski. Motywem nadrzędnym i jednocześnie spinającym w klamrę wszystkie elementy wystawy  był wieczór wigilijny. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć nakryte sianem i białym obrusem stoły zastawione wigilijnymi potrawami, czy grupy kolędnicze, które według tradycji odwiedzały gospodarzy sąsiednich domostw. Ekspozycja prezentuje również zajęcia gospodarskie wykonywane w Adwencie i przygotowania do Świąt: łuskanie fasoli, pieczenie chleba, a nawet przygotowywanie pochodni do wyjścia na pasterkę.

 

Po zwiedzeniu wystawy prezentowanej we wnętrzach 10 chałup z przełomu XIX i XX wieku oraz wnętrzach dworu goście udali się do sali konferencyjnej, gdzie referaty z cyklu „Daleko, blisko, tuż za miedzą…” wygłosili: o. dr Józef Węcławik , o. prof. Jacek Jan Pawlik oraz dr Tadeusz Baraniuk. Prelegenci podzielili się wszechstronną wiedzą na temat tradycji bożonarodzeniowej. Następnie za sprawą prezentacji multimedialnej uczestnicy uroczystości powrócili pamięcią do wydarzeń mijającego roku, będących udziałem Muzeum. Muzycznym punktem programu uroczystości był koncert kameralny w wykonaniu duetu operowego Justyny Reczeniedi oraz Krystiana Krzeszowiaka – solisty Opery La Scala, przy akompaniamencie Trio Con Passione. Zespół wykonał znane utwory muzyki klasycznej, arie operowe, a także najpiękniejsze polskie kolędy, których nie mogło zabraknąć podczas uroczystości otwarcia wystawy bożonarodzeniowej w Sierpcu.

 

Podczas uroczystości Prezes Kongregacji Przemysłowo – Handlowej Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej w Warszawie Jan Rakowski wyróżnił Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jana Rzeszotarskiego Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Błogosławieństwa na nadchodzące Święta oraz rok 2012 udzielił ks. Dziekan Andrzej Więckowski, proboszcz parafii farnej w Sierpcu. Serdeczne życzenia skierowane w kierunku zgromadzonych stały się pretekstem do przełamania się opłatkiem. Wystawę „Boże Narodzenie na Mazowszu” można zwiedzać do końca lutego 2012 r.

  • fot. D. Krześniak
  • fot. D. Krześniak
  • fot. D. Krześniak
  • fot. D. Krześniak
  • fot. D. Krześniak
  • fot. D. Krześniak

Liczba wyświetleń: 1700

powrót