Z regionu

102 rocznica powstania Ośrodka Edukacji Rolniczej w Sokołówku

2011.11.21 11:00 , aktualizacja: 2012.02.29 14:13

Autor: Agnieszka Kordowska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Monika Guzowska

18 listopada br. w budynku Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Aleksandra Świętochowskiego w Gołotczyźnie obchodzono 102 rocznicę powstania Ośrodka Edukacji Rolniczej w Sokołówku. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała radna Wiesława Krawczyk.

 

Tradycją stało się już, że jubileusz każdego roku świętowany jest w innej miejscowości. Tym razem wybrano Gołotczyznę. Organizatorzy przygotowali specjalną prezentację multimedialną, na której można było zobaczyć , jak na przestrzeni lat zmieniał się Sokołówek. To bardzo stara miejscowość. Do XV w. była własnością biskupów płockich, w XVI w. stała się wsią szlachecką. Ale dopiero od II połowy XIX w. za sprawą ludzi, którzy tam zamieszkiwali, przeszła do historii, nie tylko regionalnej. Więcej informacji

 

Prelekcję o Sokołówku prowadziła pani Maria Klonowska. Wydarzenie uświetniła muzyka Ludowego Zespołu Artystycznego „Ciechanów”, a wiersz pt. „ Dziś otwarta polska szkoła, jutro wolna Polska będzie” wyrecytowany przez absolwenta tejże szkoły, Karola Wiśniewskiego wzbudził największy aplauz.

 

Organizatorami przedsięwzięcia byli Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, Społeczny Komitet Przywracania Pamięci o Sokołówku im. Tomasza Klonowskiego oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Aleksandra Świętochowskiego w Gołotczyźnie.

  • fot. Agnieszka Kordowska
  • fot. Agnieszka Kordowska
  • fot. Agnieszka Kordowska
  • fot. Agnieszka Kordowska
  • fot. Agnieszka Kordowska

Liczba wyświetleń: 476

powrót