Z regionu

Rok Chopinowski na Mazowszu – medale dla zasłużonych

2011.10.18 08:50 , aktualizacja: 2012.02.29 14:30

Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

17 października br. w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia dwóch odznaczeń państwowych, nadanych za zaangażowanie w organizację obchodów Roku Chopinowskiego 2010 na Mazowszu. Do uhonorowania laureatek prestiżowym Krzyżem Zasługi przyczynił się m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który zgłosił kandydatury zasłużonych działaczek.

 

Podczas spotkania Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowana została Maria Antonina Pomianowska, natomiast Brązowym – Jadwiga Maria Orczyk-Miziołek. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Jerzy Lach. W listach skierowanych do laureatek marszałek pogratulował im odznaczenia i podziękował za wyjątkowe zaangażowanie w organizację i realizację kulturalnych inicjatyw na Mazowszu.

 

Do najważniejszych projektów zrealizowanych przez panią Marię Antoninę Pomianowską należało stworzenie scenariusza artystycznego do wystawy pt. „Zakochany Chopin, czyli inspiracje mazowieckie”, organizowanej przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, a także wydanie kilku płyt, w tym znakomicie przyjętego przez publiczność i krytykę „Chopina na 5 kontynentach”. Album ten w czerwcu ubiegłego roku znalazł się na 5 miejscu europejskiej listy światowej muzyki etnicznej i folkowej World Music Charts Europe, organizowanej przez Europejską Unię Radiową.

 

Pani Jadwiga Maria Orczyk-Miziołek jest natomiast inicjatorką powołania Grupy Partnerskiej CHOPIN 2010, której celem było sformułowanie produktu turystycznego „Mazowsze Chopina”. Produkt w ramach projektu  „Turystyka – Wspólna Sprawa” w ogólnopolskim konkursie zajął III miejsce, a w województwie – I. Laureatka jest także autorką chopinowskich pakietów turystycznych oraz licznych publikacji prasowych, albumowych i przewodników, które nie tylko rozsławiają imię wielkiego kompozytora, ale także promują potencjał turystyczny województwa mazowieckiego.

  • fot. Michał Mackiewicz,...
  • fot. Michał Mackiewicz,...
  • fot. Michał Mackiewicz,...
  • fot. Michał Mackiewicz,...
  • fot. Michał Mackiewicz,...
  • fot. Michał Mackiewicz,...

Liczba wyświetleń: 516

powrót