Z regionu

Noc Listopadowa w Warszawie

2005.11.24 00:00 , aktualizacja: 2005.11.28 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

Inscenizację wydarzeń z pierwszych godzin Powstania 1830 roku będzie można obejrzeć na ulicach Warszawy w sobotę 26 listopada br.

Aktorami widowiska historycznego będą studenci Wojskowej Akademii Technicznej i członkowie stowarzyszeń historycznych z Polski, Białorusi i Rosji, którzy w mundurach z epoki będą „atakować” Zamek Królewski, „walczyć” na Starym Mieście i „zdobywać” Arsenał Warszawski. W ubiegłym roku w słynne postacie historyczne wcielili się samorządowcy: Bożena Żelazowska, Arkadiusz Czartoryski i Jan Engelgard, którzy reprezentowali Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.







Noc Listopadowa 2005


Powstanie wybuchło na fali antyrosyjskich ruchów narodowowyzwoleńczych na obszarze zachodnich państw europejskich. Spowodowane było łamaniem przez cara konstytucji Królestwa Polskiego z 1815 r. i zwalczaniem liberalnej opozycji.

W obliczu planowanej mobilizacji Wojska Polskiego przeciw rewolucji w Belgii i groźby dekonspiracji spisku patriotycznego zawiązanego w 1828 roku w Szkole Podchorążych Piechoty przez ppor. Piotra Wysockiego, wszczęto wieczorem 29 listopada 1830 roku powstanie, które przeszło do dramatycznej historii naszej ojczyzny pod nazwą Powstania Listopadowego.

Rozpoczęło się od ataku uczniów Szkoły Podchorążych Piechoty na siedzibę Wielkiego Księcia Konstantego w Belwederze. Wielki Książę, dzięki pomocy swoich adiutantów, zdołał uniknąć zamachu i schronił się wśród oddziałów rosyjskich. Wówczas podchorążowie połączyli się z grupą mieszkańców Warszawy, przebili pierścień rosyjskiej kawalerii na Placu Trzech Krzyży i rozpoczęli przemarsz ulicami miasta.

Niestety większość polskiej starszyzny wojskowej nie poparła powstania. Niektórzy z generałów zapłacili za to życiem (gen. Hauke, Trębicki, Potocki). Młodzi powstańcy szli Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem w kierunku centrum miasta z okrzykiem: Do broni! Do powstańców przyłączyli się mieszkańcy Starego Miasta i Powiśla.

Żołnierze 4. pułku piechoty liniowej (sławni „Czwartacy”) wraz z mieszkańcami stolicy ruszyli w kierunku Arsenału Warszawskiego, aby po sforsowaniu wrót zbrojowni zdobyć broń.

Wynikiem walk ulicznych było oswobodzenie miasta z obecności wojsk rosyjskich, co dało możliwość powołania rządu powstańczego i przygotowań do kontynuacji dalszego czynu zbrojnego.

Liczba wyświetleń: 451

powrót