Z regionu
„Maria Skłodowska-Curie w 100 – lecie przyznania drugiej Nagrody Nobla”
2011.09.16 11:55 , aktualizacja: 2012.02.29 14:42
Autor: Barbara Chmielewska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
15 września br. w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie miała miejsce multimedialna prelekcja dr Teresy Kaczorowskiej „Maria Skłodowska – Curie w 100 – lecie przyznania drugiej Nagrody Nobla” oraz promocja książki „Córka mazowieckich równin”.
W książce Teresy Kaczorowskiej ukazana została cała złożoność życia bohaterki – jej studia, praca, osiągnięcia naukowe, radości i smutki, więzi rodzinne, jej szczery patriotyzm, zdobywanie zaszczytów i honorów za wybitne osiągnięcia naukowe, niejednokrotnie przeplatające się z ludzką zazdrością. Mimo uznania, uwielbienia i oklasków zawsze towarzyszyło jej poczucie osamotnienia. Była postacią wielką. Swoim talentem, uporem, pracowitością, które przełożyły się na światowej rangi osiągnięcia naukowe, jako kobieta torowała drogę do powszechnej emancypacji.
Maria Skłodowska-Curie funkcjonuje w świecie nie jako Polka, ale Francuzka, mimo, iż przez całe życie czuła się przede wszystkim Polką, pierwszą ojczyznę zawsze nosiła w sercu, dla niej pracowała naukowo i wiele uczyniła, a w ostatnich latach życia rozważała nawet czy nie wrócić do Warszawy.Okazało się, że Maria Skłodowska-Curie jest również związana z Ziemią Ciechanowską. Autorka Książki dr Teresa Kaczorowska kilkakrotnie odwiedzała miejsce, gdzie mieszkała w latach 1886-1889 i ubolewała, że dwór w Szczukach popada w ruinę, a Północne Mazowsze o Niej zapomniało. Autorka w swojej książce pragnie przypomnieć Jej mazowieckie korzenie oraz silne związki z rodzinną ziemią. Jest to pierwsza publikacja na ten temat, chociaż różnorodnych dzieł o słynnej Uczonej powstało już wiele.
Jak pisze autorka „Mazowsze odegrało decydującą rolę w życiu Marii Skłodowskiej-Curie, w ukształtowaniu jej niezłomnego charakteru, silnej osobowości i hartu ducha, a także zdobyciu głębokiej wiedzy oraz umiłowaniu przyrody”. Z ziemi mazowieckiej wywodzili się wszyscy jej przodkowie, zarówno ze strony matki, jak i ojca – obydwie rodziny ze zubożałej szlachty, o tradycjach katolickich i patriotycznych.
Na prelekcji obecna była m.in. radna województwa mazowieckiego Wiesława Krawczyk, przedstawiciele ciechanowskiej delegatury UMWM, oraz wielu mieszkańców miasta i okolic ceniących twórczość tej znakomitej pisarki.
Teresa Kaczorowskadziennikarka, poetka, prozaik dr nauk humanistycznych z zakresu historii jest autorką wielu artykułów prasowych naukowych, dziesięciu książek związanych z dziedzictwem narodowym, w tym o losach polskiej emigracji. Wydała 5 zbiorów poezji. Redaktorka kilkunastu wydawnictw literackich na północnym Mazowszu i „Ciechanowskich Zeszytów Literackich” (od 1999roku). Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (2003/2004) oraz Ministra Kultury RP (2005). Uhonorowana licznymi odznaczeniami i nagrodami – w w Ciechanowie , Warszawie, Brukseli i Chicago, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” (2010).
Liczba wyświetleń: 550
powrót