Z regionu

Podwójna uroczystość w Sarnowej Górze

2011.09.12 09:05 , aktualizacja: 2012.02.29 14:49

Autor: Barbara Chmielewska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

10 września br. upamiętniono 91. rocznicę bitwy pod Sarnową Górą (pow. ciechanowski). Uroczystości patriotyczne stały się też okazją do uhonorowania Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” Stefana Chojnowskiego za zaangażowanie w rozwój lokalnej kultury.

 

Sarnowa Góra na trwałe zagościła w zbiorowej świadomości pokoleń, jako miejsce skutecznej obrony niepodległości i tożsamości narodowej Polaków.W 1920 roku żołnierze 18. Dywizji Piechoty oraz mieszkańcy wsi stoczyli tu jedną z bitew w obronie polskiej ziemi przed natarciem bolszewickim. Uznanie dla czynu zbrojnego pod Sarnową Górą wyrażało się wielokrotnie w zapiskach historyków i badaczy najważniejszych polskich wydarzeń, w publikacjach i kronikach wojennych.

 

Tradycyjnie, w rocznicę bitwy, przybyli do Sarnowej Góry mieszkańcy najbliższych okolic, samorządowcy i politycy, reprezentanci organizacji społecznych i kombatanckich, młodzież szkolna, a także przedstawiciele środowiska piłsudczykowskiego.

 

Obchody rozpoczęły się mszą świętą polową, po której odbył się apel pamięci. Uroczystość zakończyły: salwa honorowa oraz złożenie wieńców pod pomnikiem poświęconym żołnierzom poległym w bitwie.

 

Po uroczystościach rocznicowych w gminie Sońsk odbyła się sesja nadzwyczajna, podczas której Stefanowi Chojnowskiemu wręczono, przyznany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”. Uhonorowany bierze czynny udział w ogólnopolskim i regionalnym życiu literackim. Jest laureatem nagród: im. Oskara Kolberga, im. Jana Pocka (za ludową twórczość poetycką) oraz im. Franciszka Rajkowskiego (przyznawanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, za osiągnięcia w dziedzinie kultury). Stefan Chojnowski swoje utwory publikował w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Wydał tomiki autorskie „Narodziny tęczy”, „W zieloności Mazowsza” oraz „Lubię oddech pól”. Był korespondentem wydawnictwa Gromada Rolnik Polski. Założył Klub Twórców Ludowych Jest też jednym z inicjatorów powstania ruchu twórczego w Ciechanowie oraz członkiem ciechanowskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej. Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, w imieniu marszałka, wręczyli laureatowi radni województwa mazowieckiego Wiesława Krawczyk i Henryk Antczak.

  • fot. Krzysztof Wyrembek
  • fot. Krzysztof Wyrembek
  • fot. Krzysztof Wyrembek
  • fot. Krzysztof Wyrembek

Liczba wyświetleń: 816

powrót