Z regionu

Sukces Mazowsza na poznańskiej POLAGRZE FOOD

2011.09.12 15:45 , aktualizacja: 2012.02.29 14:45

Autor: Sylwia Skoczeń, Departament Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskicj, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

11 września br. w ramach Międzynarodowych Tragów Spożywczych w Poznaniu odbył się XI Wielki Finał Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” połączony z wręczeniem statuetek „Perła 2011 r.”.

 

Nasze województwo zostało wyróżnione trzema „Perłami”. W kategorii produktów statuetkę otrzymali Halina Witkowska z gminy Zatory za „fafernuchy”, czyli miodowo-pieprzowe ciasteczka o bardzo starym rodowodzie oraz Wioletta i Dariusz Marcinowscy z Radziwiłłowa za Likier Radziwiłłowski, sporządzony wg XVII- wiecznej receptury, pochodzącej z dworu Księcia Radziwiłła. Państwo Marcinowscy otrzymali również Perłę w kategorii potraw za Rosół Dworski Radziwiłłowski. Gospodarstwo Państwa Marcinowskich specjalizuje się w hodowli kur zielononóżek kuropatwianych, które stanowią podstawę do wytworzenia wielu smakołyków wpisanych na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mazowieckim Laureatom statuetki wręczał zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Kazimierz Porębski.

 

W pawilonie nr 8 (Smaki Regionów), Mazowsze prezentowało ciekawą ekspozycję. Wśród naszych wystawców znaleźli się Stanisława i Henryk Myszka z Karniewa oferujący jabłka z ekologicznego sadu i bajecznie kolorowe tkane chodniki. Rafał Dziliński zachwycał wszystkich zwiedzających mnogością smaków nalewek z własnej wytwórni. Natomiast Robert Jasiński z Mińska Mazowieckiego częstował zwiedzających wieloma gatunkami „Chleba życia” na zakwasie.

 

Tegoroczne targi zaszczycił swoją obecnością Prezydent RP Bronisław Komorowski, który dokonał uroczystego otwarcia „Polagry Food”. Wśród gości specjalnych był Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Dacian Ciolos oraz ministrowie innych krajów zajmujący się kwestiami rolnymi. Nasz kraj reprezentował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.

  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 802

powrót