Z regionu

Tegoroczne „Smaki Regionów” wybrane

2011.08.26 12:55 , aktualizacja: 2012.02.29 14:58

Autor: Izabela Kuźniewska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Fot. arch. MODR w Płońsku
Fot. arch. MODR w Płońsku
Fot. arch. MODR w Płońsku
Fot. arch. MODR w Płońsku

24 sierpnia br. w Poświętnem, w płońskim oddziale Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbył się finał regionalny XI edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”.

 

Do konkursu zgłoszono 50 produktów i potraw z terenu całego województwa mazowieckiego. W skład Komisji Konkursowej weszli przedstawiciele Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

 

Po ocenie i degustacji zaprezentowanych produktów, Komisja Konkursowa przyznała laureatom nagrody:

w kategorii produktów i przetworów roślinnych zwyciężyli ex aequo – Franciszek Kesler za olej rzepakowy Keslera i Barbara Błaszczyk za kurki wielkanocne. Drugie miejsce zdobyła Alina Sztabnik za pagaje, a trzecie – Ireneusz Kostrzewski za mus malinowy.

 

W kategorii produktów i przetworów zwierzęcych  jury postanowiło pierwszą nagrodą uhonorować Artura Zarzyckiego za Skołatowską szynkę dziedzica, Pawła Surażyńskiego i firmę Suraż – Pol Zakład Przetwórstwa Mięsnego za szynkę dojrzewającą, Sławomira Rosiaka za ser podpuszkowy ,,ze stołu” oraz Gospodarstwo Rolne Wioletty i Dariusza Marcinowskich za masło klarowane. Drugą nagrodę przyznano firmie Julian S. Bielawski ,,Koneser” za szynkę zbójnicką z prosięcia i Małgorzacie Gilewskiej za szynkę wędzoną podpuszkową. Trzecią nagrodą wyróżniono Piotra Kubajewskiego za kiełbasę z szynki.

 

W kategorii napojów I nagroda trafiła do Anny Kołeckiej za pigwówkę przęsławicką na miodzie i Elżbiety Protasiewicz za nalewkę spokojna starość. II nagroda powędrowała do Haliny Nałęcz za nalewkę długowieczności, natomiast III nagroda do Stowarzyszenia Gminnego Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczytna za nalewkę malinową.

 

W kategorii inne produkty regionalne przyznano tylko jedną – III nagrodę, którą otrzymała Marta Daniszewska za przysmak Błażeja.

 

Podczas uroczystości zostały również przyznane trzy nagrody przez Agencję Rynku Rolnego. Ogłoszono także nominacje do Perły 2011: Paweł Surażyński Suraż – Pol Zakład Przetwórstwa Mięsnego za kiełbasę mazowiecka podsuszaną, Halina Witkowska za Fafernuchy natomiast Wioletta i Dariusz Marcinowscy zostali dwukrotnie nominowani za Likier Radziwiłłowski i rosół dworski polski mazowiecki.

 

W grupie gastronomicznej Komisja Konkursowa przyznała następujące nagrody:

I – Wioletta i Dariusz Marcinowscy za rosół dworski polski mazowiecki i kapłon staropolski w śmietanie,

II – Restauracja ,,Poświętne” w Płońsku za żurek i pierogi z mięsem i bukietem surówek,

III – Teresa Murzynowska, Zdzisław Wiśniewski za zupę krem z dyni i ziemniaczane kluski z serem. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Serocka za roladę ziemniaczaną i kotlety mięsno-kapustne.

Liczba wyświetleń: 725

powrót