Z regionu
„Leć głosie po rosie…” w 70. rocznicę śmierci ks. Władysława Skierkowskiego
2011.08.23 10:45 , aktualizacja: 2012.02.29 14:59
Autor: Anna Romejko, MKK w Ostrołęce, Wprowadzenie: Monika Guzowska
20 sierpnia br. w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce odbył się wernisaż wystawy prezentującej nietuzinkową postać ks. Władysława Skierkowskiego, wikariusza myszynieckiej parafii w latach 1913-1915 oraz autora zbioru „Puszcza Kurpiowska w pieśni”.
Niespełna dwuletni pobyt młodego wikarego w Myszyńcu zaowocował fascynacją mieszkańcami Puszczy Kurpiowskiej, ich kulturą i folklorem, a w szczególności pięknymi pieśniami kurpiowskimi. Pracy nad ich utrwalaniem, w zapisie tekstowym i nutowym, nie przerwały przeniesienia ks. Skierkowskiego do parafii oddalonych od Kurpiowszczyzny. Każdą wolną chwilę ksiądz-etnograf poświęcał pozyskiwaniu materiału badawczego. Najlepszym dowodem sumienności i skrupulatności tych poszukiwań są jego rękopisy znajdujące się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (PTL) w Płocku.
Zbiór „Puszcza Kurpiowska w pieśni” w postaci czterech zeszytów wydało w latach 1928-1934 PTL w Płocku. Staraniem Związku Kurpiów na przełomie XX i XXI w. ukazało się drugie wydanie tego zbioru. Oba wydania prezentują bogactwo i różnorodność pieśni kurpiowskich, uwrażliwiają na ich piękno oraz umożliwiają poznanie folkloru Kurpiowszczyzny.
Niemniej ważnym osiągnięciem duchownego jest napisana przez niego sztuka „Wesele na Kurpiach”, która w latach 20-tych XX w. cieszyła się niezwykłą popularnością. W ciągu zaledwie półtora roku aktorzy Teatru Płockiego wystawili tę sztukę ponad pół tysiąca razy.
Zbiór pieśni kurpiowskich spisanych przez ks. Skierkowskiego jest bezcennym źródłem inspiracji dla kompozytorów i muzyków. Z ich różnorodności czerpali m. in.: Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Stanisław Moryto, Tadeusz Sygietyński, Andrzej Panufnik oraz Paweł Łukaszewski. Ponadto pieśni zebrane przez ks. Skierkowskiego są podstawą repertuaru wielu współczesnych kapeli folkowych.
Liczba wyświetleń: 721
powrót