Z regionu

Kupalnocka ‘2011

2011.07.04 11:00 , aktualizacja: 2012.02.29 15:14

Autor: Barbara Chmielewska (opr.AS), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.Barbara Chmielewska
  • fot.Barbara Chmielewska
  • fot.Barbara Chmielewska
  • fot.Barbara Chmielewska
  • fot.Barbara Chmielewska

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne KUPALNOCKA'2011 już za nami. W jubileuszowym XX festiwalu muzyki i tańca ludowego wzięły udział  zespoły z Turcji, Indii, Serbii, Ukrainy i Polski.

 

Przez tydzień, od 25 czerwca do 3 lipca br., w czterech miastach Mazowsza - Ciechanowie, Płońsku, Serocku i Glinojecku wystąpili m.in.: Ludowy Taneczny Zespół „Koroliski”, huculska kapela „Melodia Gór”, Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca z Ukrainy, Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” z Radzionkowa, ludowe zespoły artystyczne –  „Ciechanów”, „Mały Ciechanów”, „Płońsk” i „Serock” oraz polsko-ukraiński „Berkut”.

 

2 lipca, na placu przed halą sportową w Ciechanowie, odbył się koncert galowy XX Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Oczy cieszyły piękne, kolorowe, ludowe stroje, zachwycały muzyka i taniec. Wszystkie zespoły dały niezwykły popis swoich umiejętności. Jak zawsze dopisała publiczność, która mimo strug deszczu bawiła się znakomicie do późnych godzin wieczornych. Koncerty prowadził Stanisław Jaskółka.

 

Celem projektu jest propagowanie dorobku kulturalnego, folkloru i tradycji innych narodów, upowszechnianie polskiej obrzędowości związanej z nocą świętojańską, na Mazowszu zwanej kupalnocką, obchodzonej podczas letniego przesilenia dnia z nocą, z 23 na 24 czerwca. Spotkania służą także nawiązaniu kontaktów oraz stwarzają warunki do wymiany kulturalnej między Polską a innymi krajami.

Liczba wyświetleń: 764

powrót