Z regionu
Ogólnopolski Zlot Klubów 4H
2011.06.06 13:30 , aktualizacja: 2012.03.01 07:59
Autor: Daniela Makowska, Danuta Arcipowska Oddział Poświętne MODR, Wprowadzenie: Urszula Sabak
3 i 4 czerwca 2011 r. w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku odbył się XII Ogólnopolski Zlot Klubów 4H. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało „Rozwijanie przedsiębiorczości dzieci i młodzieży”. Połączony był z konferencją krajową oraz z Ogólnopolskim Konkursem „Goście w naszej gminie”. Patronat honorowy nad imprezą objął m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Organizatorami zlotu byli: Fundacja Edukacyjna 4 H w Polsce oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie. Zlot rozpoczęło spotkanie integracyjne przy ognisku, w którym uczestniczyło 300 osób – klubowiczów 4H z całej Polski. Podczas wspólnego biesiadowania dzieci i młodzież śpiewały swoje lokalne piosenki. Elementem integracyjnym w trakcie zabawy był również występ amatorskiej grupy teatralnej – Czarodziejki z Łysej Góry z woj. świętokrzyskiego.
Następnego dnia odbyła się konferencja pt. „Rozwijanie przedsiębiorczości dzieci i młodzieży”,w której uczestniczyło 80 osób. Prowadził ją dr Mirosław Drygas z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, który przedstawił ujęcie przedsiębiorczości wiejskiej w świetle wyzwań wynikających z przemian strukturalnych na obszarach wiejskich. Dr Iwona Nurzyńska również z tego Instytutu przedstawiła szanse i bariery rozwoju przedsiębiorczości z perspektywy przedsiębiorców. Słuchacze poznali także jak funkcjonuje Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Zagadnienia te przedstawiła Marzena Rogozińska z Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich UMWM. Danuta Kucińska z Lokalnej Grupy Działania „Przyjazne Mazowsze” wskazała formy wspierania przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Ciekawą prezentację o działalności klubów 4H w Finlandii przedstawił Ireneusz Kamiński z Międzynarodowego Centrum Rozwoju Lokalnego w Płocku. Konferencję zakończyła dyskusja na temat szans i barier w rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.
W trakcie dwudniowej imprezy chętni mogli uczestniczyć warsztatach edukacyjnych dla klubowiczów w zakresie: wytwarzania rękodzieła ludowego, rzeźbienia w drewnie, malowania na szkle, ozdabiania ramek do zdjęć różnymi metodami, ręcznego zdobienia pudełek i torebek, również metodą decoupage, tworzenie małych dzieł sztuki poprzez zabawę z papierem i bibułą.
Najbardziej oczekiwanym punktem programu było podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu „Goście w naszej Gminie”. Do konkursu zgłosiło się i przekazało prace 21 klubów z całej Polski. Z województwa mazowieckiego zwycięzcami okazali się „Przyjazny Skrzat” z Gimnazjum w Baboszewie (nagroda specjalna), Klub 4H „Muchomorki” – gimnazjum w Baboszewie i Klub 4 H „Polne Kwiatki” - Szkoła Podstawowa w Zembrowie (I i III miejsce w kategorii „Usługi turystyczne”), Klub 4H „ Poziomki ” – Gimnazjum z Popław, Klub 4H „ Ekolodzy” – Szkoła Podstawowa z Gumowa (II i III miejsce w kategorii „Towary, wyroby, rękodzieło”).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Fundacja Edukacyjna 4H w Polsce to niezależna organizacja edukacyjna działająca na rzecz dzieci i młodzieży. Nazwa pochodzi od pierwszych liter słów w języku angielskim: Head – głowa, Heart – serce, Hands – ręce i Health – zdrowie. Symbolem fundacji jest czterolistna zielona koniczynka. Organizacja dba o to, by dzieci i młodzież miały zapewniony rozwój umiejętności życiowych, zainteresowań i podniesienie poziomu wiedzy. Fundacja honoruje nagrodą „Kryształowej Koniczyny” osoby szczególnie zasłużone w pracy na rzecz poprawy warunków życia i dostępu do edukacji na obszarach wiejskich. Dzięki nim młodzi ludzie nie są pozostawieni sami sobie, mają lepszą możliwość kształcenia się oraz nauki języków obcych. Pomagają im w ten sposób wkroczyć w dorosłe życie i stawić czoła wysokiej konkurencji na rynku pracy. Laureaci Konkursu Kryształowej Koniczyny to ludzie szczególnie przedsiębiorczy i aktywni, których działalność w zakresie pracy edukacyjnej na terenach wiejskich jest wzorem do naśladowania.
Obecnie programy propagujące idee 4H prowadzone są w ponad 80 krajach świata. Ruch w Polsce zaczął się rozwijać w 1991 r. Do tej pory powstało już ok. 400 klubów skupiających ok. 7 tysięcy członków.
Liczba wyświetleń: 797
powrót