Z regionu

Majowe muzykowanie w Watkowie

2011.05.30 13:05 , aktualizacja: 2012.03.01 08:10

Autor: Barbara Chmielewska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie wspólnie z Urzędem Gminy Gołymin-Ośrodek oraz OSP w Watkowie po raz VIII zorganizowały Mazowieckie  Majowe Muzykowanie. Impreza odbyła się 29 maja br., ma ona charakter konkursu na najlepszą nieprofesjonalną kapelę i solistę, wykonujących muzykę tradycyjną, graną kiedyś na weselach i zabawach.

 

Uczestnicy mogą korzystać wyłącznie z instrumentów tradycyjnych np. harmonii, harmonii pedałowej, akordeonu, trąbki, bębenka, saksofonu, skrzypiec, harmonijki ustnej. „Mazowieckie Majowe Muzykowanie” to impreza z kilkuletnią tradycją, mająca za cel pokazanie przemijającego wiejskiego folkloru muzycznego, zespołów i instrumentalistów wiejskich. W tym roku w konkursie wzięło udział 13 solistów i 3 kapele. Impreza z roku na rok przybiera coraz to większy rozmach, przybywa zarówno zespołów jak i solistów.

 

W kategorii solistów jury przyznało dwie pierwsze nagrody: dla Stefana Kani z miejscowości Brzozowa (on też otrzymał ufundowaną przez wójta gminy Gołymin statuetkę złotego harmonisty), i dla Romana Kuśmierskiego z Łukowana. Drugie miejsce przypadło występującemu po raz pierwszy w Watkowie Zenonowi Kaczyńskiemu z Łysych. Jury wytypowało dwie trzecie nagrody, które otrzymali: Edward Jarkowski z miejscowości Smrock Dwór koło Szelkowa oraz Marek Ochocki z Raciąża.  EdwardJarkowski otrzymał również puchar, który wręczyła radna województwa mazowieckiego Wiesława Krawczyk.

 

W kategorii  kapel jury przyznało I miejsce kapeli z Gołymina-Ośrodka prowadzonej pod kierunkiem Romana Kuśnierskiego, II miejsce przypadło kapeli z Lipnik pod kierunkiem Jana Kani. Kapela z Sierpca pod kierunkiem Jana Brdaka otrzymała wyróżnienie.

 

Impreza objęta była honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

  • fot. Barbara Chmielewska
  • fot. Barbara Chmielewska
  • fot. Barbara Chmielewska

Liczba wyświetleń: 857

powrót