Z regionu

Konferencja poświęcona ks. Władysławowi Skierkowskiemu

2011.05.12 15:20 , aktualizacja: 2012.03.01 08:20
Autor: Zdzisław Ścibek, Dyrektor RCKK w Myszyńcu (opr.AS), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.arch.RCKK w Myszyńcu
fot.arch.RCKK w Myszyńcu
fot.arch.RCKK w Myszyńcu

11 maja 2011 r. w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona Księdzu Władysławowi Skierkowskiemu, pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

 

Spotkanie było jednym z cyklu imprez związanych z obchodzonym Rokiem ks. Władysława Skierkowskiego na Mazowsza. W sierpniu 2011 roku minie 70 lat od zamordowania duszpasterza i zarazem jednego z najwybitniejszych polskich etnomuzykologów w obozie hitlerowskim w Działdowie. Ta okrągła rocznica stała się okazją do uhonorowania Wielkiego Mazowszanina. W organizację obchodów Roku księdza Skierkowskiego włączyło się wiele instytucji i organizacji, w tym m.in. Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu.

Podczas konferencji ks. prof. dr hab. Michał Grzybowski zaprezentował książkę o ks. Władysławie Skierkowskim, mgr Jacek Jackowski „Nagrania i zbiory fonograficzne Instytutu Sztuki PAN pochodzące z Regionu Kurpiowskiego”. Referaty wygłosili: dr Weronika Gozdew „Najbardziej charakterystyczne elementy śpiewu kurpiowskiego, na podstawie nagrań archiwalnych śpiewaków kurpiowskich i prac ks. Władysława Skierkowskiego” oraz prof. dr hab. Jerzy Rubach „Obraz dialektu kurpiowskiego w pracach ks. Wł. Skierkowskiego”.


Odbyła się także promocja m.in. „Modlitewnika” zapisanego w gwarze kurpiowskiej oraz płyty pt. „Hej, gdzie piaski i moczary…” z tradycyjnymi pieśniami regionalnymi.

Liczba wyświetleń: 719

powrót