Z regionu

IX Szydłowieckie Zygmunty

2011.05.05 13:15 , aktualizacja: 2012.03.01 08:35
Autor: Ilona Mamla (opr.A.Stabińska), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot. Ilona Mamla
fot. Ilona Mamla
fot. Ilona Mamla
fot. Ilona Mamla

2 maja br. hejnałem z wieży ratuszowej w Szydłowcu rozpoczęło się coroczne święto miasta tzw. Zygmunty, w których uczestniczył członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk. Honorowy patronat nad uroczystością objął m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

„Szydłowieckie Zygmunty”, które odbyły się w tym roku po raz dziewiąty, to cykl imprez kulturalnych integrujących lokalną społeczność, czerpiących wzorce z wielowiekowej historii miasta. Uroczystości łączą lokalną tradycję obchodzenia święta patrona najstarszej parafii miejskiej św. Zygmunta
ze świętowaniem rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

 

Na szydłowieckim Rynku prezentowali się wystawcy, odbywały się  liczne występy artystyczne i konkursy z nagrodami. Można było wysłuchać piosenek przygotowanych przez młodych wokalistów z pracowni muzycznej PIANO, a także obejrzeć popisy taneczne uczniów z Klubu Tańca Towarzyskiego, działającego przy Szydłowieckim Centrum Kultury Zamek. Gratką dla oglądających prezentacje okazały się konkursy rodzinne, w których do zdobycia były m.in. wejściówki do Aqua Parku i Teatru Powszechnego w Radomiu. Duże zainteresowanie wywołał pokaz karate KS MUSHIN. Członkowie klubu sportowego pokazali zróżnicowane formy ataku i obrony oraz wytrzymałość na ból, zarówno podczas przyjmowania ciosów jak i przełamywania desek. Szydłowiecka publiczność ciepło przyjęła koncert „Babskiej Biesiady”. Członkinie zespołu zaprezentowały się w kilku odsłonach, m.in. w repertuarze sarmackim, góralskim i rosyjskim. Zgodnie z tradycją święta panom o imieniu Zygmunt zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie na tle miejskiego Ratusza.

 

Podczas tegorocznych Zygmuntów, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Oleksiak odznaczył Burmistrza Szydłowca Andrzeja Jarzyńskiego medalem „Pro Memoria”. Wyróżnienie to przyznane zostało za wybitne zasługi w utrwaleniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II Wojny Światowej i po jej zakończeniu.

 

Organizatorami imprezy byli: Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Rada Miejska oraz proboszcz parafii św. Zygmunta ks. kan. Adam Radzimirski, współorganizatorem  - Lokalna Grupa Działania „Na Piaskowcu”.

Liczba wyświetleń: 779

powrót