Z regionu

Doroczna nagroda im. dr Franciszka Rajkowskiego przyznana po raz 33.

2011.01.24 14:25 , aktualizacja: 2012.03.01 10:29

Autor: Barbara Chmielewska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

22 stycznia br. w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie po raz 33 wręczono wyróżnienie przyznawane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Nagroda z brązu w kształcie gałązki wawrzynu tym razem trafiła do rąk bibliotekarki, regionalistki Barbary Bielastej. Wyróżnienie jest wyrazem najwyższego szacunku i podziwu społeczności ziemi ciechanowskiej dla wkładu laureatki w zachowanie kultury regionu i przekazywanie przyszłym pokoleniom jej materialnych dokonań.

 

Barbara Bielasta jest rodowitą ciechanowianką. Po ukończeniu studiów w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego podjęła pracę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie (obecnie Powiatowej Bibliotece Publicznej) jako pracownik, a od 1987 roku jako kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego i Wiedzy o Regionie. W swoich działaniach szeroko wychodzi poza pracę zawodową. Dzięki jej inicjatywie powstały biografie pisarzy związanych z regionem ciechanowskim. Od wielu lat gromadzi druki traktujące o ciechanowskiej ziemi. Pod jej redakcją zostało wydanych 6 tomów „Bibliografii Województwa Ciechanowskiego”.

 

Barbara Bielasta jest również współautorką „Bibliografii Województwa Mazowieckiego”, wydanej na płytach CD przez Bibliotekę Publiczną m. st. Warszawy – Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego i udostępnionej na stronie internetowej placówki oraz autorką tematycznych poradników bibliograficznych. Od 1996 roku jest członkiem ogólnopolskiego zespołu do spraw bibliografii regionalnej przy Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. Laureatka nagrody jest pomysłodawczynią i organizatorką spotkań „Z Bibliotecznej Półki”, od roku aranżuje też w Bibliotece regionalnej spotkania z cyklu „Interesuje nas… genealogia”. W ostatnim czasie ukazały się dwie pozycje książkowe autorstwa Barbary Bielastej. Są to prace historyczno-monograficzne „Szulmierz i okolice oraz „Cyprysińscy na Mazowszu”. Przed dwoma laty została laureatką nagrody „Wykrzyknik” przyznawanej przez redakcję „Tygodnika Ciechanowskiego”.


Uroczystość uświetnił koncert młodych artystów ze szkoły muzycznej w Ciechanowie. Wśród licznych gości była najbliższa rodzina laureatki, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych z Dyrektorem Ciechanowskiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Andrzejem Kamasą.
 

  • fot. Barbara Chmielewska
  • fot. Barbara Chmielewska
  • fot. Barbara Chmielewska
  • fot. Barbara Chmielewska
  • fot. Barbara Chmielewska
  • fot. Barbara Chmielewska
  • fot. Barbara Chmielewska

Liczba wyświetleń: 851

powrót