Z regionu

Dialog społeczny i partnerstwa na rzecz rozwoju przemysłu i usług na rynku europejskim tematem Europejskich Spotkań Gospodarczych

2010.12.13 13:55 , aktualizacja: 2012.03.01 11:05

Autor: Edyta Gruszka, Wydział Współpracy Zagranicznej, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W dniach 9-10 grudnia br. w Warszawie odbyły się, współorganizowane przez województwo mazowieckie, Europejskie Spotkania Gospodarcze, których tematem był Dialog społeczny  i partnerstwa na rzecz rozwoju przemysłu i usług  na rynku europejskim. Organizatorem przedsięwzięcia był francuski think tank Confrontations Europe, którego celem jest zapewnienie aktywnego uczestnictwa obywateli w procesie integracji europejskiej m.in. poprzez organizowanie publicznych debat wokół aktualnych tematów i wyzwań, przed którymi staje UE.

 

Podczas tegorocznej debaty dyskutowano o działaniach i reformach, które UE powinna przeprowadzić w celu odnowienia swojego rynku wewnętrznego oraz zapewnienia sobie znaczącej i konkurencyjnej pozycji w światowej wymianie gospodarczej. Prelegenci i uczestnicy  konferencji reprezentowali różne środowiska, które wspólnie, na co dzień, podejmują to wyzwanie. Byli wśród nich przedstawiciele instytucji UE, polskiego Ministerstwa Gospodarki, samorządów regionalnych Mazowsza i Brandenburgii, polskich, francuskich, niemieckich i tureckich przedsiębiorstw,  instytucji otoczenia businessu, związków zawodowych, europejskich uczelni i instytucji szkoleniowych itd. Podczas paneli dyskusyjnych i wystąpień analizowano dotychczasowe doświadczenia i zastanawiano się nad nowymi rozwiązaniami, niezbędnymi  w silnie powiązanych ze sobą dziedzinach, kluczowych dla reformy rynku wewnętrznego, takich jak: spójność terytorialna w wymiarze gospodarczym  i społecznym, inwestycje w kapitał ludzki, innowacyjność, mobilność pracowników, współpraca uczelni i instytucji szkoleniowych z przedsiębiorstwami. Podkreślano konieczność wczesnego diagnozowania i  elastycznego dostosowywania kształcenia i szkoleń zawodowych do potrzeb i zmian na europejskim rynku zatrudnienia, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji młodych ludzi, wprowadzenia regulacji zapewniających równowagę między swobodą gospodarczą a prawami socjalnymi, zwiększenie udziału w rynku inwestycji długoterminowych.  Interesującym wkładem w dyskusję w zakresie publicznych instrumentów finansowania  była prezentacja  Prezesa Zarządu Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych S.A. Wiesława Kołodziejskiego na temat wymiernych wyników 7-letniej działalności tej instytucji.

 

Samorząd Województwa Mazowieckiego w debacie podkreślającej rosnącą rolę regionów i ich współpracy zagranicznej w kształtowaniu rozwoju gospodarczego reprezentował zastępca Dyrektora Kancelarii Marszałka Tomasz Waźbiński.

  • Ł. D. C.
  • Ł. D. C.
  • Ł. D. C.
  • Ł. D. C.
  • Ł. D. C.
  • Ł. D. C.

Liczba wyświetleń: 644

powrót