Z regionu

Sputnik ważną platformą wymiany kulturalnej pomiędzy Polską i Rosją.

2010.12.10 15:15 , aktualizacja: 2012.03.01 11:08

Autor: Aneta Dąbrowska-Bogucka (KP), Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • fot. Marcin Kułakowski,...
  • fot. Marcin Kułakowski,...
  • fot. Marcin Kułakowski,...
  • fot. Marcin Kułakowski,...
  • fot. Marcin Kułakowski,...
  • fot. Marcin Kułakowski,...
  • fot. Marcin Kułakowski,...

Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską", którego organizatorem jest Fundacja WSPIERAM w tym roku już po raz czwarty wzbogacił kalendarz imprez kulturalnych odbywających się jesienią w Warszawie. Tegoroczny Festiwal odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Festiwal okazał się wielkim sukcesem, a ranga i prestiż tego wspaniałego wydarzenia kulturalnego z roku na rok rosną. Podczas wizyty w Polsce Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nazwał Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską  „symbolem owocnej współpracy kulturalnej" pomiędzy Polską a Rosją. Jest to duże wyróżnienie i docenienie wysiłków organizatora Fundacji Wspieram, ale także dla wszystkich instytucji, które finansują tak ważny festiwal dla Polski i Rosji jak i partnerów, patronów medialnych, widzów i wolontariuszy.

 

Sputnik to największy rosyjski festiwal w Europie, który dociera do ponad 30 miast w Polsce. Mówiąc o dialogu, nie można pominąć faktu o organizowanym w Rosji festiwalu filmów Polskich „Wisła”, z roku na rok cieszącego coraz większą popularnością.  Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowano 160 filmów rosyjskich, a w samej Warszawie festiwal odwiedziło ponad 35 tysięcy widzów. Repliki festiwalu odbywają się w 30  miastach Polski.

 

Zwycięzcą festiwalowym, wyłonionym przez jury w Konkursie Głównym, którego przewodniczącym był w tym roku Andrzej Żuławski, okazał się film Andreja Chrzanowskiego „Półtora pokoju”, będący impresją na temat twórczości i życiorysu poety Josifa Brodskiego. Publiczność natomiast przyznała swoją nagrodę filmowi „Pochowajcie mnie pod podłogą” Siergieja Snieżkina.

 

Już dziś Organizatorzy zapraszają na 5. rocznicową edycję Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską", w której znajdzie się m.in. retrospektywa filmów Andrieja Konczałowskiego. A już niebawem, bo w ostatni tydzień kwietnia przyszłego roku odbędzie się „Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie.

Więcej informacji na:

www.sputnikfestiwal.pl

www.festiwalwisla.pl

Liczba wyświetleń: 798

powrót