Z regionu

XIV Festiwal Piosenki i Kultury Romów

2010.07.27 08:40 , aktualizacja: 2012.03.01 12:31

Autor: Barbara Chmielewska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Już po raz trzeci na ziemi ciechanowskiej, 23 i 24 lipca br., odbył się największy w Europie XIV Festiwal Piosenki i Kultury Romów. W ten sposób kontynuowana jest tradycja festiwalu, rozpoczęta w Ciechocinku. Cygański tabor z muzyką i tańcem ponownie zajechał do Glinojecka i, jak zapowiada Don Wasyl, będzie tu powracał podczas wakacji. Patronat Honorowy festiwalem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

 

Na ogromnej scenie, ze świetną scenografią wystąpiło wielu znanych artystów muzyki cygańskiej. Goście festiwalu, jak zwykle, mogli zobaczyć piękne i barwne tańce cygańskie, a także bawić się przy skocznej, porywającej muzyce. Na glinojeckiej scenie wystąpili artyści romscy nawet z odległych krajów. Wśród nich byli: Teresa Mirga& Kałe Bała, Makso Band, Kolor, Kasia & Marek, Ćhawe Ilestar (Czechy), Teatr Romans (Ukraina), Dynastia (Rosja), Balkan Band (Bułgaria), Vasyl Zhadan (Ukraina), Petro Jelali (Turcja), Marina Suchoviy (Serbia), Don Wasyl & Gwiazdy Cygańskiej Pieśni, Dziani, Wasyl Junior, Liza, Elza.

 

Podjęty przed trzema laty pomysł zorganizowania tak wielkiej imprezy sprawdził się w pełni. Zainteresowanie Festiwalem Piosenki i Kultury Romów przeszło wszelkie oczekiwania. Romskie występy zawsze są okazją do znakomitej zabawy i szansą do poznania innej, egzotycznej kultury. Festiwal jest ponadto doskonałą promocją miasta i regionu. Jego organizacji sprzyja położenie Glinojecka przy trasie E-7 Warszawa-Gdańsk oraz tutejszy, dobrze usytuowany duży teren rekreacyjno-sportowy.

  • Cezary Rzemieniewski
  • Cezary Rzemieniewski
  • Cezary Rzemieniewski
  • Cezary Rzemieniewski

Liczba wyświetleń: 1222

powrót