Z regionu

Pro Masovia dla zespołu Zawady

2010.07.14 13:05 , aktualizacja: 2012.03.01 12:40

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Medal Pamiątkowy "Pro Masovia" 11 lipca br. trafił do kolejnego popularyzatora kultury regionu Mazowsza. Tym razem został nim uhonorowany Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Zawady.

 

Jest to pierwszy zespół folklorystyczny, który powstał na terenie Kurpi Zielonych. Jego założycielem był kierownik Szkoły Podstawowej w Zawadach Aleksander Kopeć. Zespół utrwala folklor kurpiowski już od końca lat dwudziestych XX wieku. Od tego czasu popularyzował kulturę Kurpiów w wielu innych regionach Polski, a także poza jej granicami. Zdobył również wiele nagród na przeglądach zespołów folklorystycznych.

 

Dla kultury ludowej subregionu ostrołęckiego zasługi Zespołu są nieocenione. Już od osiemdziesięciu lat z wielkim zaangażowaniem członkowie grupy przekazują potomnym tradycję kurpiowską – taniec, śpiew, piękną gwarę, a także zwyczaje. Repertuar tej grupy folklorystycznej został zaczerpnięty z podpatrzonych w okolicach rodzinnej miejscowości – Zawady zwyczajów ludowych. Dzięki ich przeniesieniu na scenę zostały one utrwalone, a regionalna tożsamość Kurpiów Zielonych na zawsze zachowana. Szczególną zasługą zespołu jest ukazywanie folkloru autentycznego, jeszcze nieopracowanego.

 

Medal "Pro Masovia" wręczył Marian Krupiński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz prof. Janusz Gołota, radny województwa mazowieckiego, podczas obchodów Święta Folkloru Kurpiowskiego. Zespół od prawie trzydziestu lat jest jego współorganizatorem i współgospodarzem.

  • Mirosław Olender
  • Mirosław Olender
  • Mirosław Olender
  • Mirosław Olender
  • Mirosław Olender

Liczba wyświetleń: 738

powrót