Z regionu

Podróż z Chopinem na mazowiecką wieś

2010.07.13 13:00 , aktualizacja: 2012.03.01 12:40
Autor: Jolanta Załęczny, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. arch. Muzeum...
fot. arch. Muzeum...
fot. arch. Muzeum...

W jaki sposób można zaprezentować sylwetkę Fryderyka Chopina? Pomysłowością wykazało się warszawskie Muzeum Niepodległości, które przekonało, że na biografię i dorobek artystyczny naszego wielkiego kompozytora można spojrzeć zupełnie inaczej. Goście muzeum mają możliwość poznania Chopina przez pryzmat epoki, w której żył i tworzył.

 

Od maja do października br. prezentowana jest w muzeum wystawa „Mazowsze w czasach Chopina”. Zgodnie z zamysłem twórców wystawy zwiedzanie staje się okazją do bliższego poznania różnorodności regionu. Podróż rozpoczyna się od odwiedzenia dziewiętnastowiecznej mazowieckiej wsi. Z wiejskiej chaty przenieść się można do szlacheckiego dworu – ostoi tradycji i patriotyzmu, by następnie znaleźć się w mieście i zaczerpnąć informacje o początkach polskiego przemysłu. Wystawa ukazuje również dzieje wojska w I połowie XIX wieku oraz piękno żołnierskiego munduru. Ekspozycji towarzyszy prezentacja fotografii Grzegorza Kołtuniaka „Ginący krajobraz Mazowsza i Podlasia”, przedstawiająca stare wiatraki, chałupy i zabudowania gospodarskie, nostalgiczne kapliczki i wiejskie krajobrazy z charakterystycznym bogactwem barw.

 

10 lipca br. w Pałacu Radziwiłłów, w siedzibie muzeum, oprócz wystaw przygotowano dla gości spotkanie „Chopin na wakacjach, czyli wieś mazowiecka”. Przed Muzeum Niepodległości stanął warsztat garncarski i stanowisko kowala, a odwiedzający wystawę mogli własnoręcznie wykonać gliniany garnek oraz poznać tajniki wyrobu podków. W hallu Muzeum najmłodsi uczyli się, jak z kolorowej nitki i patyczków zrobić pajączki, którymi zdobiono kiedyś wiejskie izby. Przygotowane atrakcje wzbudziły zainteresowanie wśród odwiedzającym Muzeum warszawiaków i turystów. Ci, którzy trafili tu przez przypadek byli zaskoczeni bogatą ofertą i obiecali częściej odwiedzać Pałac Radziwiłłów.

Liczba wyświetleń: 694

powrót