Z regionu

Okrągły Stół Satelitarny

2010.07.08 14:45 , aktualizacja: 2010.07.08 14:51

Autor: Filip Kowalski, ARM S.A., Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W dniu 6 lipca br. w hotelu Polonia w Warszawie odbyło się spotkanie pt. Okrągły Stół Satelitarny skierowane do administracji publicznej, organizacji pozarządowych oraz firm z sektora operatorów  satelitarnych. Celem wydarzenia było przedstawienie potencjału satelitarnego dostępu do Internetu i dyskusja nad możliwością promowania i wdrażania tej technologii na rynku polskim, a w szczególności na terenach niskozaludnionych.

 

Pierwsza część spotkania, zainaugurowana została wystąpieniem Sekretarza Generalnego European Satellite Operator’s Association Aarti Holla – Maini, która przedstawiła dane dotyczące wykorzystania Internetu satelitarnego w Europie, koszty związane z wdrażaniem tej technologii oraz przykłady jej zastosowania, w niektórych regionach europejskich. Jednocześnie zwróciła uwagę na użyteczność Internetu satelitarnego w warunkach polskich z uwagi na jego zastosowanie w zarządzaniu kryzysowym, brak dostępu do Internetu  w dużej części obszarów wiejskich spowodowany niedostatatkami infrastrukturalnymi oraz brak ryzyka utraty infrastruktury, która w przypadku Internetu satelitarnego składa się jedynie z anteny i modemu na jednego odbiorcę. Koszt takiego zestawu nie przekracza 500 euro.

Uczestnicy forum rozmawiali także o korzyściach płynących z wdrożenia satelitarnego Internetu, takich jak: dostępność e - usług na terenie całego kraju w tym VoIP i TV, zryczałtowane opłaty i różnorodność pakietów, niskie koszty instalacji anten i modemów, łatwość obsługi, uzupełnienie dla sieci naziemnych.

 

Druga część Okrągłego Stołu Satelitarnego poświęcona była otwartej dyskusji nad możliwościami, tendencjami i przyszłością Internetu satelitarnego w Polsce. Istotnymaspektem dyskusji było pytanie: jak wdrażać takie rozwiązania przy wsparciu funduszy europejskich w szczególności Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działania 8.3 i 8.4. Należy podkreślić, że skuteczne wdrażanie rozwiązań Internetu satelitarnego może odbywać się nie tylko przy pomocy działania 8.3 i 8.4 POIG, ale również poprzez autonomiczne decyzje urzędników mających w swoich budżetach środki na zapewnienie Internetu szerokopasmowego.

 

Wynikiem obrad Okrągłego Stołu Satelitarnego w kwestii implementacji technologii satelitarnej w Polsce powstanie „Grupa Robocza”, której zadaniem będzie stworzenie jednolitego przekazu i komunikacji z organizacjami rządowymi. Efektem współpracy powinno być wykorzystanie technologii satelitarnej
w programach wspierających likwidowanie zjawiska wykluczenia cyfrowego na terenie całego kraju.

 

Organizatorami spotkania były: Europejskie Stowarzyszenie Operatorów Satelitarnych, Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. i Stowarzyszenie Klaster Technologii Kosmicznych. Skierowane było do administracji publicznej, organizacji pozarządowych oraz firm z sektora operatorów  satelitarnych.

Liczba wyświetleń: 494

powrót