Z regionu

Gry i zabawy wielkanocne

2010.04.06 00:00 , aktualizacja: 2012.03.01 14:51

Autor: Agnieszka..., Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Wielki Poniedziałek upłynął w sierpeckim skansenie pod znakiem zabaw i konkursów nawiązujących do staropolskich obrzędów związanych z obchodami świąt Wielkiej Nocy.
 

Konkurs śmigusowy, gra „w kręga”, turlanie jaj, huśtawka wielkanocna czy toczenie obręczy to tylko niektóre z atrakcji przewidzianych dla uczestników „Gier i zabaw wielkanocnych”. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs z nagrodami, polegający na trafianiu do celu za pomocą sikawek dyngusowych. Drużyny demonstrowały silę fizyczną podczas przetaczania kijami na teren przeciwnika drewnianego pnia, a ci, którzy, zgodnie z tradycją, wierzyli w możliwość zapewnienia sobie pomyślności, bujali się na wielkanocnych huśtawkach.

Grom i zabawom towarzyszyło zwiedzanie wystawy „Wielkanoc na Mazowszu”, prezentowanej w 10 chałupach chłopskich z przełomu XIX i XX wieku oraz pokazy rzemiosła i rękodzieła ludowego, m.in.: pracy kowala i plecionkarza wiejskiego, haftu, wycinanki kurpiowskiej, papieroplastyki i rzeźby.

Wspólna zabawa w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu służyła nie tylko integracji i aktywizacji życia kulturalnego lokalnych społeczności, ale przede wszystkim stała się okazją do wielopokoleniowego kultywowania staropolskich zwyczajów świątecznych.

Liczba wyświetleń: 713

powrót