Z regionu

W Płocku obradował Sejmik Dziecięcy

2010.03.29 00:00 , aktualizacja: 2012.03.01 14:59

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Dziecięcy świat bez przemocy - pod tym hasłem 26 marca br. odbył się, po raz pierwszy w Płocku, się Środowiskowy Sejmik Dziecięcy. Podczas obrad uczestnicy dyskutowali głównie o prawach dziecka, agresji, przemocy w mediach oraz wpływie rodziców na kształtowanie zachowań dzieci.
 

Przewodniczyli mu: Marszałek Sejmiku – Adrianna Aftańska, Wicemarszałek – Klaudia Radoszkiewicz, Sekretarz Sejmiku – Agata Sobczak.

Środowiskowy Sejmik Dziecięcy został powołany w ramach ogólnopolskiego projektu „Z podwórka do Parlamentu”, którego autorami są Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i Krajowy Komitet Wychowania Resocjalizującego.

Celem projektu jest edukacja obywatelska dzieci i młodzieży. Udział w nim pomaga dzieciom zrozumieć pojęcia takie jak: wolność, tolerancja, wartość i godność. Dzieci uświadamiają sobie również, czym jest przemoc i jakie są jej konsekwencje.

Sejmiki Dziecięce tworzy grupa 20 posłów – uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Z tego grona dzieci wybierają prezydium w składzie: Marszałek Sejmiku, Wicemarszałek oraz Sekretarz Sejmiku. Obrady odbywać się będą w dwóch etapach: powiatowy (marzec 2010) i wojewódzki (czerwiec 2010).
Członkowie Sejmików Środowiskowych wybierają czwórkę delegatów, którzy będą ich reprezentować na Sejmiku Wojewódzkim. Sejmik Wojewódzki powinien zakończyć się Rezolucją Ogólną, którą delegacje dziecięce przekażą przedstawicielom władz samorządowych, posłom i senatorom z województw biorących udział w projekcie.

Projekt realizowany jest na terenie 30 powiatów w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim, lubelskim i wielkopolskim. W województwie mazowieckim Sejmiki powiatowe odbędą się w tym roku w: Płocku, Płońsku, Pionkach, Ciechanowie, Otwocku, Ostrołęce, Pruszkowie, Grodzisku Mazowieckim, Warszawie (dzielnice Wola i Ochota), Nowym Dworze Mazowieckim oraz Ostrowi Mazowieckiej.

Środowiskowy Sejmik Dziecięcy w Płocku odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 488

powrót