Z regionu

Ciechanowianin Roku 2009

2010.01.26 00:00 , aktualizacja: 2012.03.02 13:48

Autor: Barbara Chmielewska, Delegatura w Ciechanowie, Wprowadzenie: Monika Guzowska

23 stycznia br. w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie wręczono nagrodę – „Laur Ciechanowski”, której patronem jest Franciszek Rajkowski. Laureatem, za 2009 rok, został Zygmunt Blankiewicz, którego jednocześnie uhonorowano tytułem „Ciechanowianina Roku”.
 

Już po raz 32. Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej przyznało statuetkę w kształcie gałązki wawrzynu odlaną z brązu. W tym roku jury doceniło Zygmunta Blankiewicza za jego pracę i zaangażowanie na rzecz rozwoju regionu ciechanowskiego, a zwłaszcza za utrwalanie pamięci o latach hitlerowskiej okupacji. Dzięki jego staraniom wiele historycznych miejsc Ciechanowa i okolic doczekało się pamiątkowych tablic.

Zygmunt Blankiewicz ma 91 lat. Okupację spędził w Ciechanowie, działając w konspiracji Armii Krajowej. W 1941 roku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej przyjmując pseudonim „Żmuda”. W latach 50-tych powołany został na stanowisko kierownika Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie. Funkcję dyrektora tego przedsiębiorstwa pełnił nieprzerwanie do 1980 roku. Po przejściu na emeryturę nie zamierzał wyłączyć się z życia społecznego. W 1990 r. powierzono mu funkcję sekretarza obwodu ciechanowskiego Światowego Związku Żołnierzy AK, wkrótce został prezesem Okręgu tegoż związku. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa Okręgu Warszawa-Wschód.

Liczba wyświetleń: 659

powrót