Z regionu
Sztuka olimpijska
2009.10.13 00:00
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka
Pierre de Coubertin (1863-1937) znany jest na całym świecie jako twórca nowożytnych igrzysk olimpijskich. Jest natomiast mniej znany jako historyk, socjolog, pedagog, pisarz, dziennikarz, esteta i artysta. Koncepcje Coubertina uwzględniają zależność między sportem a sztuką rozumianą jako harmonijny i zintegrowany rozwój, jak również pragnienie „przepojenia” współczesnego sportu wartościami odwołującymi się do ludzkiej wrażliwości. Ogromny wpływ na jego koncepcje miało wychowanie we francuskiej tradycji edukacyjnej dziewiętnastego wieku. Jego dziadek, Julian Bonawentura, był znanym pejzażystą, a ojciec Charles Fredy, uznanym we Francji malarzem scen rodzajowych oraz obrazów o tematyce religijnej. Artystyczna kultura i praktyka to elementy stale obecne w życiu Rodziny.
W 1906 roku Coubertin zwołał w Paryżu Kongres Olimpijski, na którym opracowano nie tylko koncepcję artystycznych zawodów w kontekście igrzysk olimpijskich, ale także artystyczną oprawę lokalnych wydarzeń sportowych.
Wystawa „Pierre de Coubertin i sztuka” obejmuje dwa obszary – prezentuje dorobek artystyczny Rodziny oraz kulturalne aspekty ruchu olimpijskiego. Prezentacja wystawy w Polsce, w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie towarzyszy obchodom Jubileuszu 90-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Honorowy patronat na wystawą objął Prezes PKOl Piotr Nurowski.
Wystawa czynna jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach 10.00-17.00. Można ją oglądać do 15 stycznia 2010 r.
Liczba wyświetleń: 216
powrót