Z regionu

Reduty polskiej wolności w siedleckim muzeum

2009.10.06 00:00

Autor: Ewa Janoszka, Delagatura UMWM w Siedlcach, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

2 października br. w siedleckim Muzeum Regionalnym odbyło się otwarcie wystawy„Reduty polskiej wolności”. Reduta stanowi symbol bohaterstwa, poświecenia, honoru i umiłowania wolności. To właśnie pamięć o polskich dążeniach do odzyskania niepodległości, jej obrony oraz 70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej legły u podstaw zorganizowania wystawy pod takim hasłem.

Ukazano na niej wystąpienia zbrojne Polaków oraz zaakcentowano udział w nich mieszkańców Podlasia, od czasów Powstania Kościuszkowskiego po wojnę obronną w 1939 r. Wystawa ma charakter historyczny i składa się z trzech części ekspozycyjnych. Nawiązuje do najszczytniejszych kart osiemnasto-, dziewiętnasto-i dwudziestowiecznych dziejów ojczystych. Zwiedzający mogli oglądać „reduty” Tadeusza Kościuszki, ks. Józefa Poniatowskiego, gen. Ignacego Prądzyńskiego, powstańców styczniowych, legionistów Józefa Piłsudskiego i żołnierzy Września 1939.

Podczas otwarcia zaprezentowano obrazy, grafiki i fotografie ze scenami batalistycznymi oraz uczestnikami walk o niepodległość. Eksponowana była również broń biała (szable, lance) i palna (karabiny i pistolety), elementy oporządzenia wojskowego i umundurowanie oraz znaleziska z pól bitewnych.

Eksponaty pochodzą min: z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, ze zbiorów własnych Muzeum Regionalnego w Siedlcach, w tym specjalnie zakupionych zabytków na tę wystawę. Do organizacji wystawy przychyliło się również wielu prywatnych kolekcjonerów z całej Polski. Można ją oglądać w Siedlcach do 31 stycznia przyszłego roku.

Liczba wyświetleń: 315

powrót