Z regionu

Projekt R4R dobiegł końca

2008.12.16 00:00

Autor: Agnieszka Mazek, DepartamentStrategii i Rozwoju Regionalnego, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

Zainaugurowany w styczniu 2007 roku w Warszawie projekt R4R dobiegł końca. 11 grudnia br. w Brukseli odbyła się konferencja kończąca i podsumowująca projekt R4R Regiony dla Badań pn. „Moving Innovation Forward – sharing Knowledge & Technology among European Regions”.

Projekt R4R (6. Program Ramowy) był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Główne cele to wymiana najlepszych praktyk z europejskimi partnerami uczestniczącymi w projekcie, usprawnianie procesu transferu wiedzy i innowacji z sektora badawczo-rozwojowego do gospodarki oraz budowanie platformy współpracy z regionami europejskimi. Projekt R4R był realizowany we współpracy Województwa Mazowieckiego z 5 regionami państw członkowskich UE, tj. Sztokholmem, Katalonią, Veneto, Północną Brabancją, Flandrią, a także miastem Sofia oraz Słowenią.

Poza przedstawicielami regionów partnerskich w konferencji udział wzięli m.in: Thomas Friis Konst - przewodniczący misji regionu sztokholmskiego, Patricia Ceyens - flamandzka minister gospodarki i Dirk Anher - dyrektor generalny DG ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej oraz Jean-David Malo - przedstawiciel DG ds. Badań Komisji Europejskiej.

Konferencja była podzielona na dwie części. W pierwszej z nich pt. „Wdrażanie metod R4R w regionach europejskich” głos zabrał koordynator projektu R4R Luis Ballester, który omówił metodologię zastosowaną w projekcie R4R oraz Xavier Testar - przedstawiciel Katalońskiej Fundacji na rzecz Badań i Innowacji, który zaprezentował najlepszą praktykę z Katalonii w postaci nowoczesnej dzielnicy Barcelona 22@, gdzie swoje siedziby mają firmy specjalizujące się w nowoczesnych technologiach

W drugiej części konferencji pt. „Koncepcja „triple helix” (współpracy świata nauki, biznesu i administracji publicznej) – mit czy rzeczywistość?” odbyła się dyskusja panelowa pod przewodnictwem Carol Thomas - dyrektor stałego przedstawicielstwa regionu sztokholmskiego w Brukseli. Uczestnikiem dyskusji ze strony Województwa Mazowieckiego był dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas - przewodniczący Komisji Strategii, Rozwoju Regionalnego i Zagospodarowania Przestrzennego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, który wystąpił w charakterze przedstawiciela sektora administracji publicznej. W dyskusji panelowej uczestniczyli również: Harmen Bijsterbosch - przedstawiciel administracji publicznej (Północna Brabancja, Holandia), przedstawiciele świata nauki: prof. Stane Pejovnik - dziekan Wydziału Chemii i Technologii Chemicznej na Uniwersytecie w Lublanie i prof. Bart Van Looy z Uniwersytetu Katolickiego w Leuven, a także przedstawiciele biznesu: Magnus Madfors - dyrektor ds. polityki R&D, Ericsson oraz Paul Van Droogenbroeck - dyrektor Departamentu Programów Rządowych i Stosunków z Sektorem Nauki, IBM Belgium and Luxemburg. Każdy z uczestników dyskusji przedstawił swoją opinię na temat współpracy tych trzech sektorów oraz omówił działania podejmowane przez reprezentowany przez niego sektor w celu usprawnienia kooperacji. Uczestnicy dyskusji podkreślali, że wykorzystanie i podnoszenie potencjału innowacyjnego poszczególnych regionów jest w dużej mierze uzależnione od ścisłej współpracy świata nauki, biznesu oraz administracji publicznej każdego szczebla.

Wszyscy partnerzy projektu są zgodni, iż jego realizacja pozytywnie wpłynęła na rozwój poszczególnych regionów oraz przyczyniła się do promocji najlepszych praktyk na arenie międzynarodowej. Ponadto regiony partnerskie wyraziły chęć przystąpienia do wspólnego nowego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w 2009 r.

Liczba wyświetleń: 427

powrót