Z regionu

Turystyka postindustrialna na Mazowszu

2008.11.19 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

W dniach 6 – 7 listopada br. w Mszczonowie odbył się II Sejmik Turystyczny Województwa Mazowieckiego „Turystyka poprzemysłowa i zabytki techniki Województwa Mazowieckiego”. Spotkanie objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Turystyka poprzemysłowa w Polsce jest stosunkowo młodą dziedziną, na Mazowszu, z wyłączeniem Warszawy, niemal nie istniejącą. Wśród obiektów i atrakcji turystycznych z obszaru turystyki industrialnej, na bazie których można kreować, rozwijać i promować kompleksowe produkty turystyczne znajdują się: muzea techniki i przemysłu, podziemne trasy, kopalnie i huty, skanseny, muzea przemysłu i techniki ludowej, obiekty hydrotechniczne, obiekty kolejnictwa, porty morskie i śródlądowe czy stocznie. Na Mazowszu wśród 543 ewidencjonowanych obiektów dziedzictwa przemysłowego, w rejestrze zabytków znajdują się 194, m. in: trzy kopalnie: dwie krzemienia (w Orońsku i Wierzbicy) i piaskowca w Szydłowcu, huta i odlewnia żelaza w Chlewiskach, zespół pieców wapienników w Iłży i ośrodek przemysłu włókienniczego w Żyrardowie.

Podczas spotkania rozmawiano m. in. na temat wdrożenia Strategii Rozwoju Turystyki Województwa Mazowieckiego na lata 2007 – 2013 oraz o możliwości wykorzystania dziedzictwa przemysłowego w turystyce, w tym rewitalizacji i zagospodarowania turystycznego Żyrardowa. Omówione zostały również sposoby promocji tej formy wypoczynku i możliwości wykorzystania mody na poznawanie terenów postindustrialnych w budowaniu atrakcyjności turystyczne regionu. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik został odznaczony certyfikatem Honorowego Członka Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, pracownicy Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, członkowie organizacji turystycznych i placówek muzealnych.

Liczba wyświetleń: 572

powrót