Z regionu

Kwiaty w Gołotczyźnie

2008.05.20 00:00

Autor: Teresa Kaczorowska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: JakubWojna

W niedziele, 18 maja br. park przy Dworku Bąkowskiej w podciechanowskiej Gołotczyźnie zamienił się w żywą ekspozycję florystyczną. Kwiatom i krzewom ozdobnym towarzyszyły ogrodowa rzeźba, malarstwo, wiklina, a także piękna muzyka.

Doroczna wystawa plenerowa „Kwiaty ogrodów” cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno wystawców, jak odwiedzających. Jest to bowiem ekspozycja wyjątkowa, wykorzystująca naturalne walory zabytkowej Gołotczyzny: park z bogatym starodrzewiem, ogród, harmonizującą z nimi architekturą, a także ciszę i niezapomniany nastrój spokoju.

- Jeśli ktoś raz tutaj przyjechał, to już bywa stale. Ogrodnicy prezentujący swoje kwiaty mają nawet swoje stałe miejsca ekspozycji. Co roku swoje rośliny ozdobne przywozi tutaj w maju około 20 ogrodników z całego Mazowsza – wyjaśnia komisarz wystawy dr Irena Kotowicz-Borowy z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Pomnik Aleksandry z Sędzimirów Bąkowskiej, dawnej właścicielki Dworku w Gołotczyźnie, który zamieniła go niegdyś na szkołę dla dziewcząt wiejskich, tonął w roślinach ozdobnych. Otaczały go żylistki, berberysy, ostrokrzewy, klony, różnorodne iglaki. Trawniki w parku ogrodnicy ubrali w kępy kolorowych pelargonii, begonii, surfinii oraz dziesiątkami innych roślin, bo gatunków ozdobnych przybywa z każdym rokiem. Z części kwitnących roślin stworzyli nawet wiszące kompozycje przestrzenne.

- Park w Gołotczyźnie to wspaniałe, wciąż niewykorzystane miejsce do różnych ekspozycji. Ta wystawa zachęca też do obejrzenia wnętrz muzeum – mówili odwiedzający, chętnie nabywając kwiaty i rośliny ozdobne do swoich ogrodów.

Goście mogli także zaopatrzyć się w dzieła miejscowych twórców: obrazy z kwiatami, rzeźby ogrodowe, tkaniny z krosna; a także w wyroby wikliniarskie i pszczelarskie. Wystawę „Kwiaty ogrodów” urozmaiciły w tym roku dwa wyjątkowe koncerty: romantyczny w wykonaniu filharmoników z Żytomierza: Pawła Antoniewskiego (tenor), Natalii Trawiny (fortepian) i Mikołaja Nagirniaka (baryton), którzy wykonali go z otwartego okna Dworku Bąkowskiej. Natomiast na balkonie, z koncertem muzyki dawnej, wystąpił zespół pod kierunkiem Jana Prusinowskiego.

Liczba wyświetleń: 430

powrót