Z regionu

Projekty z zakresu upowszechniania kultury i sztuki w Płocku zakończone

2008.01.17 00:00

Autor: Barbara Chrzanowska, Delegatura UMWM w Płocku, Wprowadzenie: MRyszkowski

Zakończyła się realizacja dwóch projektów Płockiego Stowarzyszenia Przyjaciół Książki i Bibliotek oraz Książnicy Płockiej z zakresu upowszechniania kultury i sztuki w 2007 r., współfinansowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

W 110. rocznicę urodzin i 45. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych płocczan przystąpiono do zadania: „Maje i listopady. Pejzaże życia Władysława Broniewskiego”. W wielowymiarowym przedsięwzięciu kulturalno – artystyczno - edukacyjnym uczestniczyły przedszkolaki, młodzież szkolna, szpitalne grupy terapeutyczne, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przedsięwzięcie rozpoczęto w lutym ubiegłego roku od wystawy czasowej, której towarzyszyły m.in. prelekcje, prezentacje multimedialne. Następnie w happeningu, w ekspresji malarskiej młodzież liceum plastycznego zinterpretowała wiersze Broniewskiego. W efekcie, wzdłuż posesji Książnicy, rozciągającej się na trasie spacerowej, powstały wielkoformatowe prace.

XIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O liść dębu” to kolejna odsłona projektu. Zwieńczeniem zadania „Maje i listopady. Pejzaże życia Władysława Broniewskiego”stały się zmagania fotograficzne pt.: „Płock i Mazowsze Broniewskiego”. Zawarte w katalogu wystawy prace udowodniły, iż poeta pozostaje „księgą otwartą w przyszłość”.

„A to Polska właśnie! Rok Stanisława Wyspiańskiego w Książnicy Płockiej” to drugi projekt, zrealizowany w 100. rocznicę jego śmierci. Preludium stanowił październikowy wernisaż z udziałem potomków mistrza pt.: „Strójcie mi, strójcie narodową scenę,…”. Naukowym punktem „Roku Wyspiańskiego” były prelekcje m.in. prawnuka Lucjana Rydla – pierwowzoru Pana Młodego z „Wesela”. W dwukrotnej spektaklowej odsłonie projektu zaprezentowali się Jerzy Trela i Olgierd Łukaszewicz. Z pomocą organizatorom przyszedł Teatr Dramatyczny, który współtworzył inscenizację „Wesela” z udziałem ludzi kultury, nauki oraz mazowieckich samorządowców. Merytoryczny dodatek zadania to film „Kraków Wyspiańskiego” z krakowskiego Oddziału TVP. Projekt zapewnił sobie blisko dwutysięczną widownię.

Liczba wyświetleń: 245

powrót