Z regionu

Konkurs gry na ligawkach w siedleckim muzeum

2007.12.13 00:00

Autor: Ewa Janoszka, Delegatura UMWM w Siedlcach, Wprowadzenie: MRyszkowski

8 grudnia br. Muzeum Regionalne w Siedlcach wspólnie z Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach zorganizowało kolejny już XIII regionalny konkurs gry na ligawkach pod hasłem „Adwentowe granie”.

Ligawka (*) to jeden z najstarszych instrumentów w naszym kraju, pierwotnie był to instrument myśliwski, później pasterski. Nazwa pochodzi od legania, czyli opierania jej (zwykle na płocie) podczas trąbienia. Od początku XIX wieku na Podlasiu i Mazowszu można zauważyć związek gry na ligawce z okresem Adwentu.

W samo południe przed ratuszem „Jacek” w Siedlcach adwentowy hejnał w wykonaniu wszystkich uczestników konkursu rozpoczął przegląd konkursowy przybyłych artystów. Komisja konkursowa zakwalifikowała do udziału 46 wykonawców, którzy spełniali warunki regulaminu.

Po koncercie konkursowym w sali audiowizualnej muzeum odbyły się spektakle wiejskich teatrów obrzędowych: „Pirzacki” z Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Wróble (gm. Maciejowice) i grupy „Dziady” KGW Trzciniec gm. Skórzec. Po humorystycznej inscenizacji odzwierciedlającej codzienne życie i obrzędy polskiej wsi, nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu.

*"Ligawka - ów flet mazowieckich pasterzy - to długa na dwa lub trzy łokcie trąba, pospolicie łukowato zgięta, z drzewa za pomocą toporka wystrugana, zwykle z dwóch połówek dla łatwiejszego wewnątrz wyżłobienia złożona, chrapliwym głosem przeraźliwie razi uszy z bliska; z odległości zaś dochodząc uszu naszych, ton jej staje się pełny, gładki, posępny; jak powiedziano, wieczorną modlitwą pasterzy, trwożącą drapieżnego zwierza, a polecającą Bogu straż i opiekę dobytku ubogiego wieśniaka" - tak opisywał grę na ligawce Oskar Kolberg.

Liczba wyświetleń: 399

powrót