Z regionu

IX Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach

2007.10.25 00:00

Autor: Ewa Janoszka, Delegatura UMWM w Siedlcach, Wprowadzenie: JakubWojna

Przez cztery dni, od 18 do 21 października br., pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika trwały festiwalowe imprezy edukacyjne w ramach IX Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach.

Doroczne przedsięwzięcie zorganizował Instytut Biologii Akademii Podlaskiej i Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Siedlcach.

Podczas Festiwalu odbywały się wykłady, pokazy, dyskusje, wystawy i spotkania, w których uczestniczyła liczna grupa młodzieży i zaproszonych gości.

Podczas pierwszego dnia Festiwalu odbyło się spotkanie z historią pod Pałacem Ogińskich, pod hasłem „Jak za króla Stasia bywało”. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia wnętrz Pałacu oraz wysłuchania prelekcji doktor Grażyny Korneć na temat postaci Księżnej Aleksandry Ogińskiej i epoki Oświecenia.
W Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury z okazji 460-lecia Grodu pod Jackiem odbyło się uroczyste wręczenie nagród „Złotego Jacka 2007”. Kapituła Siedleckiego Towarzystwa Naukowego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Brama” przyznało doroczną nagrodę w czterech kategoriach wybitnym przedstawicielom świata nauki i kultury wnoszącym wkład do dokonań regionu Wschodniego Mazowsza. Statuetki i dyplomy otrzymali: autorzy Monografii Siedlce 1448-2007 za obszerne przedstawienie historii miasta, Muzeum Regionalne w Siedlcach za osiągnięcia naukowe i popularyzację historii regionu, Studencki Ośrodek Działań Kulturalnych „Limes” za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury, Halina Budziszewska za twórczość artystyczną i popularyzację sztuki współczesnej.

W sobotę, 20 października miała miejsce część oficjalna Festiwalu, podczas której zostały wręczone Medale Mazowieckiej Niezapominajki i nagrody laureatom konkursów: „Życie na moczarach”, „Portret ekologa”, „Ekofraszka” oraz „Z ekotorbą taniej”. Laureaci pierwszych miejsc odebrali puchary ufundowane przez samorząd Województwa Mazowieckiego.

Tematyka tegorocznych konkursów zdominowana była przez ekologiczne środowisko, ochronę walorów przyrodniczych oraz poprawę standardów środowiska naturalnego. Laureaci i wszyscy uczestnicy konkursów połączyli się w długi łańcuch ludzi kochających przyrodę oraz ceniących naukę i sztukę. W Instytucie Biologii było można również samodzielnie zrobić koszyk z wikliny, podpatrzeć, co można wyczarować z bibuły czy wełny, obejrzeć piękne świece i zobaczyć jak malować słomą.

W czasie ostatniego dnia festiwalowego odbyła się Msza Hubertowska z udziałem Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego, pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka. Następnie przed budynkiem Muzeum Regionalnego w Siedlcach odbył się koncert tego zespołu pt.: „Pojedziemy na łów…”.

Liczba wyświetleń: 380

powrót