Z regionu

Aktywny Trzeci wiek

2007.09.12 00:00

Autor: Barbara Chrzanowska, Delegatura UMWM w Płocku, Wprowadzenie: Administrator

„Aktywny Trzeci wiek” to motto przyświeca konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku, która odbyła się po raz IV w dniach 11 – 12 września br. w Płocku, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika.

Pomysłodawcami spotkania blisko 120 przedstawicieli ze stowarzyszeń o podobnym charakterze z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Mołdawii była Polsko – Amerykańska Fundacja Wolności, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Płocku, Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także płocki Ratusz i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku, która przygotowała konferencję od strony merytorycznej.

Inicjatywa uniwersytetów zrodziła się jako spontaniczne działanie, które dziś jest działaniem twórczym. Słuchacze występują nie tylko w roli studentów, ale także tutorów i wolontariuszy. Zwiedzają, integrują się z wieloma środowiskami, uczestniczą w życiu kulturalnym miast, wydają własne publikacje.

W trakcie płockiego spotkania dyskutują m. in. o psychicznej aktywizacji seniorów, źródłach finansowania UTW, stworzeniu koalicji uniwersyteckiej, jak również o tzw. wolontariacie 50+, biorą udział w warsztatach polonistycznych pod okiem fachowców. Działalność słuchaczy uniwersytetów i konferencji jednocześnie koncentruje się na 4 płaszczyznach: wiedzy, możliwościach, kompetencjach i potencjale, którego z pewnością im nie brakuje, a on przyczyni się do realizacji życzenia wypowiedzianego w trakcie inauguracji Aktywnego Trzeciego Wieku, iż Na spełnianie swoich marzeń jest zawsze odpowiedni czas.

Pierwszy uniwersytet trzeciego wieku powstał w 1973 r. w Tuluzie, a kolejnym był uniwersytet polski założony w 1975 r. Słuchaczami UTW mogą być osoby w wieku emerytalnym, bez względu na poziom wykształcenia. Ich cele statutowe to m. in.: stymulowanie sprawności intelektualnej i fizycznej, aktywizacja społeczna i poprawa życia seniorów. Zajęcia odbywają się w sekcjach, grupach zainteresowań i lektoratach.

Liczba wyświetleń: 302

powrót