Z regionu

Spotkanie z Zarządem Francuskiej Izby Przemysłowo - Handlowej

2007.05.21 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: JakubWojna

17 maja br. odbyło się spotkanie informacyjne przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego z przedstawicielami Francuskiej Izby Przemysłowo - Handlowej.

W spotkaniu udział wzięli: Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Jan Kukułka, Zastępca Dyrektora Kancelarii Marszałka Witold Prandota, Wiceprezes Izby Francois Colombie, Dyrektor Generalny Izby Magdalena Tran Van oraz przedstawiciele francusko - polskiego biznesu.

Francuska Izba Przemysłowo - Handlowa w Polsce jest związkiem pracodawców, zrzeszających obecnie 300 firm z kapitałem zarówno francuskim, jak i polskim. Izba powstała z inicjatywy przedsiębiorstw francuskich w 1994 roku. Wśród członków - założycieli są firmy tj. AGF, BISE, BNP, BULL, CBC, Credit Lyonnais, Danone, France Telecom, L’Oreal, Renault, Rhone Poulenc, Thomson, Auchan itd. Izba pomaga firmom polskim i francuskim w pozyskiwaniu wiarygodnych partnerów biznesowych.

Podczas spotkania została zaprezentowana „Strategia Rozwoju Województwa Mazowieckiego do roku 2020”, poszczególne priorytety „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013”, jak też najważniejsze zadania związane z organizacją Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012.

Dyskusja dotyczyła następujących spraw:

- przedstawiciele Izby zwrócili uwagę na negatywne skutki związane z polską emigracją do UE, która powoduje lukę na krajowym rynku pracy. Brak szybkiej reakcji i ingerencji państwa w zahamowaniu tego procesu może spowodować nieodwołalne i negatywne skutki dla gospodarki i wzrost problemów społecznych,

- mając na uwadze sprawę realizacji absorpcji funduszy unijnych na lata 2007 - 2013 należy umożliwić udział kapitałowy firm prywatnych w przedsięwzięciach samorządowych, szczególnie w projektach infrastrukturalnych. Do tego celu potrzebne jest szybkie dostosowanie ustawy o partnerstwie publiczno – prywatnym,

- uproszczenie procedur związanych z realizacją projektów funduszy unijnych. Należałoby dążyć do elektronizacji pracy i do minimum ograniczyć biurokrację

- z doświadczeń gospodarki francuskiej wynika, że „zamówienia publiczne” szczególnie w długoletnich projektach infrastrukturalnych nie powinny kierować się tylko kryterium cenowym, lecz raczej jakościowym i eksploatacyjnym.

Uczestnicy spotkania zachęcali do kopiowania i adaptacji pewnych i sprawdzonych rozwiązań organizacyjno - prawno - gospodarczych stosowanych w firmach i samorządach francuskich. Doskonałą formę do wymiany doświadczeń w tych dziedzinach umożliwia współpraca między Regionem Ille de France a Województwem Mazowieckim, jak też bieżąca współpraca z Francuską Izbą Przemysłowo Handlową.

Liczba wyświetleń: 280

powrót