Z regionu

Jak sięgnąć po stypendium?

2017.06.13 13:55 , aktualizacja: 2017.06.13 15:02

Autor: Monika Wilkowska, (ES), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Spotkanie w Ciechanowie, fot. archiwum UMWM Spotkanie w Ciechanowie,...
  • Siedlce, spotkanie informacyjne, fot. archiwum UMWM Siedlce, spotkanie...
  • Przemawia Zofia Dembska, fot. archiwum UMWM Przemawia Zofia Dembska,...

Na to pytanie i wiele innych odpowiedzieli pracownicy urzędu marszałkowskiego podczas spotkań informacyjno-promocyjno-szkoleniowych. Zaprosili na nie do wydziałów Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu, Płocku, Ciechanowie, Warszawie, Siedlcach i Ostrołęce.

 

Jakie mamy propozycje?

Pieniądze dostępne są w ramach „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka”  oraz programu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych”. Nadzorująca projekty zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu UMWM Zofia Dembska oraz przedstawiciele jednostek, w których są one realizowane, udzielali informacji na temat kryteriów naboru, warunków uczestnictwa i nowościach wynikających ze zmiany ustawy o systemie oświaty.

 

Co zwiększy szanse ucznia?

Głównymi adresatami spotkań byli dyrektorzy szkół, którzy pomogą zapewnić właściwą opiekę dydaktyczną nad stypendystami. To właśnie oni chcieli się dowiedzieć jak najwięcej, by skutecznie pomóc swoim podopiecznym zdobyć dofinansowanie. Wśród najczęściej zadawanych pytań znalazły się te dotyczące punktów z olimpiad i konkursów, które będą uwzględniane przy ubieganiu się o stypendium. Pytano też o to, oceny z jakich przedmiotów będą miały szczególne znaczenie. Dyrektorzy szkół chcieli wiedzieć również, czy w kryteriach wyboru stypendystów będą uwzględniane wyniki ze sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej lub wynik egzaminu gimnazjalnego.

 

Jakie warunki należy spełnić?

Szereg pytań dotyczył kwestii formalnych. Istotna była rola opiekunów w projekcie i to, czy można być jednocześnie nauczycielem-opiekunem stypendysty w projekcie skierowanym do uczniów dotychczasowych gimnazjów oraz liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych. Pytano również o niezbędne dokumenty i jaką maksymalną kwotę stypendysta może przeznaczyć na sprzęt komputerowy.

 

Liczba wyświetleń: 418

powrót