Z regionu

Za nami kolejny finał Dnia Ziemi

2017.06.06 15:20 , aktualizacja: 2017.06.28 08:20

Autor: Anna Gawlicka, (RW), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Ręcznie wykonane pamiątki i biżuteria, fot. archiwum UMWM Ręcznie wykonane pamiątki i...
  • Mazowieckie stoisko na Dniu Ziemi, fot. archiwum UMWM Mazowieckie stoisko na Dniu...
  • Alejka Produktów Tradycyjnych, fot. archiwum UMWM Alejka Produktów...
  • Stanowisko z rękodziełem, fot. archiwum UMWM Stanowisko z rękodziełem,...

Produkty nagrodzone tegorocznym Laurem Marszałka i wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych oraz producentów należących do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze można było poznać w Alejce Produktów Tradycyjnych i Lokalnych Mazowsza podczas odbywającego się 4 czerwca br. na Polu Mokotowskim w Warszawie Dnia Ziemi.


Dla każdego coś pysznego

Alejka ma już ugruntowaną pozycję w programie Dnia Ziemi, jako jedna z pierwszych na tak dużą skalę prezentacja tradycyjnej i regionalnej żywności. Miłośnicy mazowieckich specjałów mogli skosztować kiełbasy kruchej, kiełbasy jałowcowej suchej, chleba żytniego na zakwasie czy razowca marszałkowskiego, nagradzanego na międzynarodowych targach Smaki Regionów. Nie zabrakło również serów kozich z kozieradką lub czarnuszką, a także słodkości, między innymi konfitur: z czerwonej porzeczki z kolendrą, cytrynowej z dodatkiem limonek, wiśni z rumem, truskawek z amaretto, miodów faceliowych, nawłociowych czy akacjowych, tradycyjnych pączków, serników, sękaczy i szarlotki z jabłek starych odmian.


Rękodzielnicy w akcji

Alejkę Produktów Tradycyjnych i Lokalnych Mazowsza urozmaicili twórcy ludowi i rękodzielnicy. W myśl zasady „choćby najskromniejsze rękodzieło z serca, myśli i poświęconego czasu uczynione, będzie dla mnie najpiękniejszym prezentem” pokazywano akwarele, wyroby ceramiczne czy dekoracyjne gerdany, krywulki i sylianki, a także bransoletki i kolczyki. 

 

Impreza z historią

W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 r. Finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, to już tradycja imprezy. Tegoroczna edycja poświęcona była ochronie różnorodności biologicznej i odbywała się pod hasłem „W kierunku natury”. Impreza współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

 

Liczba wyświetleń: 208

powrót