Z regionu

Odkrywanie Kurpiowszczyzny

2017.04.04 15:20
Autor: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Strój kurpiowski fot. D. Krześniak
Wystawa w sierpeckim ratuszu fot. D. Krześniak

Od 29 marca w sierpeckim Ratuszu podziwiać można piękno i bogactwo obyczajowości Kurpiów. Wystawa „Kurpie Poland” przygotowana została przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

 

Niezwykła ziemia

Kurpie to nazwa ludności zamieszkującej północno-wschodnią Polskę. Wywodzą się oni z Puszczy Zielonej, na północ od Narwi, i Puszczy Białej, w widłach Bugu i Narwi. Choć region stanowi część Mazowsza, kurpiowska kultura i język wyróżniają się wśród innych grup żyjących na tym obszarze. Odrębności sprzyja położeniekurpiowszczyzny położeniu wśród niedostępnych ostępów leśnych i bagien. Ziemie te obfitują w urzekające krajobrazy pełne łąk, jezior i zagajników.

 

Poznać Kurpie

Tym, co rozsławiło je na całą Europę jest bogata obrzędowość, wzornictwo i folklor. Kultura ludowa tętni tam życiem. Nierzadka jest sytuacja, że w jednej miejscowości fdziałają dwa zespoły folklorystyczne. Zwiedzając wystawę poznać może miejsce Kurpiowszczyzny na mapie kontynentu i zanurzyć się w bogaty świat zwyczajów, sztuki i rękodzieła, odkryć architekturę i zdobnictwo, a także codzienność Kurpiów ukazaną poprzez tradycyjny strój. Zwiedzający mieli również okazję poznać najważniejsze kurpiowskie imprezy folklorystyczne, m.in. „Wesele kurpiowskie” i „Miodobranie” organizowane w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle.

 

Skarb regionu

Najpiękniejsze okazały się wycinanki. Wykonane są za pomocą prostych nożyc do strzyżenia owiec, wytwarzane są przez całe pokolenia, a wzory opracowane przez prababcie przekazywane dalej młodym twórczyniom. Pierwsze wzmianki na temat tych papierowych ozdób pojawiły się w prasie z lat 1880 i 1881. Od tego momentu w regionie nastąpił znaczny rozwój tradycji wycinankarskiej. Rękodzielniczki opracowały setki motywów i wzorów, które swobodnie łączyły i przetwarzały, tworząc prawdziwe dzieła sztuki. Niemożliwe jest wykonanie tak misternych prac z użyciem współczesnych nożyczek. Prymitywne nożyce używane do dziś w pracach gospodarskich i rękodziele oparte są na mechanizmie sprężynowym. Pozwala to na wycięcie delikatnych, równych krawędzi, bez rwania cienkiego papieru. Zwiedzanie wzbogacił pokaz wycinankarstwa w wykonaniu twórczyni ludowej Wiesławy Bogdańskiej. Integralną część ekspozycji stanowią plansze edukacyjne i materiały audiowizualne prezentujące tradycje Kurpów.

Ekspozycję we wnętrzach Ratusza oglądać można do 30 czerwca br. Już teraz serdecznie zachęcamy do zwiedzania.

Liczba wyświetleń: 402

powrót