Z regionu

Gdy w muzeum zabrzmią kolędy

2016.12.13 07:15

Autor: Jarosław Asztemborski (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • Pokaz obrzędów bożonarodzeniowych we wnętrzu chałupy Fot. Dariusz Krześniak
  • występ Płockiej Orkiestry Symfonicznej Fot. Dariusz Krześniak
  • grupa kolędnicza we wnętrzu chałupy Fot. Dariusz Krześniak

Jest w roku jeden wyjątkowy wieczór inny niż wszystkie. Gdy zapada zmrok w ten zimowy dzień łatwiej nam uwierzyć w dobro. Jeszcze na początku XX w. na mazowieckiej wsi z okresem Bożego Narodzenia związanych było szereg wierzeń i obrzędów. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to jedno z ostatnich miejsc, w którym tradycje te nadal są żywe.

 

Echa dawnych lat jak żywe

Już po raz 25. w muzeum otwarto wystawę „Boże Narodzenie na Mazowszu”. Jest ona sentymentalną podróżą przez tradycję polskiej wsi, od Adwentu – czasu przygotowań, przez radość świętowania, po zwyczaje kolędnicze.

 

To doskonała okazja, by przyjrzeć się, m.in. jakie prace wykonywano w czasie przedświątecznym, jak wyglądała wieczerza wigilijna pod koniec XIX w., a jak w latach 20-tych XX w. Można było też zobaczyć, z czego wykonywano ozdoby na choinkę i poznać różne grupy przebierańców odwiedzające domostwa w karnawale.

 

Tegoroczny wernisaż był wyjątkowy. Sierpecka instytucja zrealizowała projekt oświetlenia muzealnej wsi i wnętrz obiektów wchodzących w jej skład. Dzięki temu goście podziwiali pięknie oświetloną wystawę podczas wieczornego zwiedzania.

 

Jedną z najważniejszych części wydarzenia było otwarcie nowej ekspozycji w przeniesionym na teren muzeum w roku 2012 dworze ziemiańskim z Uniszek Zawadzkich, który trafił tu z gminy Wieczfnia Kościelna. Klimatyczne wnętrza przygotowane z ogromną pieczołowitością przybliżyły oglądającym realia życia w zamożnej rodzinie szlacheckiej sprzed prawie 200 lat.

 

Poczuć magię świąt

Historię wystawy bożonarodzeniowej w skansenie przybliżył dyrektor muzeum Jan Rzeszotarski, który za wkład w jej przygotowanie dziękował marszałkowi Adamowi Struzikowi, prezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Arturowi Dąbrowskiemu, a także ks. dziekanowi Andrzejowi Więckowskiemu.

 

Podczas spotkania liczni goście zapoznali się również m.in. z dokonaniami placówki w ostatnim roku, o których opowiedziała wicedyrektor Bogusława Trojanowska. W części artystycznej wydarzenia wystąpiła Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Przemysława Marcyniaka. Koncert pt. „Świąteczna opowieść. Wigilijny sen o muzyce” poprowadziła aktorka teatralna i filmowa Ewa Kasprzyk. Solowe partie wykonały Małgorzata Bernatowicz i Agnieszka Kadłubowska. Artyści zaprezentowali najpiękniejsze dzieła muzyki klasycznej, arie operowe, piosenki popowe i kolędy w wirtuozerskich aranżacjach orkiestrowych. Widowisko było doskonałym wprowadzeniem w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

 

Wśród licznych gości uroczystości znaleźli się m.in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji kulturalnych i oświatowych.

Liczba wyświetleń: 272

powrót