Z regionu

Boże Narodzenie oczami dziecka

2016.12.12 13:30 , aktualizacja: 2016.12.12 14:30

Autor: Jarosław Asztemborski (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • uczestnicy konkursu pozują do zdjęcia Fot. Dariusz Krześniak
  • dyrektorzy wręczają nagrody dzieciom Fot. Dariusz Krześniak
  • Joanna Szewczykowska z muzeum wita uczestników konkursu Fot. Dariusz Krześniak
  • dyrektor muzeum wręcza laureatom nagrody Fot. Dariusz Krześniak

Piękną tradycję tworzenia szopek bożonarodzeniowych przypomnieli uczestnicy konkursu plastycznego „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych”, który już po raz piąty zorganizowało Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przy wsparciu finansowym  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 

Konkurs był świetną okazją, by rozwijać wyobraźnię i talent plastyczny, a także kultywować tradycje i  promować postawy ekologiczne. Uczestnicy wykonywali przestrzenną pracę z surowców pochodzenia naturalnego bądź materiałów przetwarzalnych.

 

Na konkurs wpłynęło  157 szopek zgłoszonych przez 43 instytucje oświatowe i kulturalne z całego Mazowsza (87 z naturalnych surowców i 60 z wtórnych, 10 nie spełniało warunków określonych w regulaminie konkursu).

 

Jurorzy podczas wyboru brali pod uwagę zgodność z tematem, walory estetyczne, trwałość wykonania i pomysłowość młodych twórców. Stanęło przed nimi niełatwe zadanie, bo poziom artystyczny był bardzo wysoki. Ostatecznie wybrano 24 prace w 4 kategoriach wiekowych (6–8 lat, 9–11 lat, 12–13 lat, 14–16 lat) i dwóch technicznych.

 

Nagrody laureatom wręczyli Jan Rzeszotarski – dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej oraz Piotr Skonieczny – dyrektor Wydziału Edukacji Ekologicznej i Ochrony Przyrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przeznaczył na konkurs 6800 zł. Pełna lista zwycięzców znajduje się na stronie.

 

Autorzy najpiękniejszych szopek otrzymali sprzęt turystyczny i elektroniczny. Wszystkie nadesłane prace można podziwiać na wystawie pokonkursowej na terenie muzeum.

Liczba wyświetleń: 246

powrót