Z regionu

Poznajmy Radomszczyznę

2016.11.24 13:30

Autor: Matylda Wrońska, MWR, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • kapela Zdzisława Kwapińskiego fot. Muzeum Wsi Radomskiej
  • – Powitanie gości przez Pełnomocnika Zarządu Fundacji Pro Civitas Bono dr Anetę Śledź i Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilonę Jaroszek Nowak fot. Muzeum Wsi Radomskiej
  • Przemawia dyrektor Paweł Cukrowski fot. Muzeum Wsi Radomskiej
  • Wystąpienie Pełnomocnika Zarządu Fundacji Pro Civitas Bono dr Anety Śledź fot. Muzeum Wsi Radomskiej

Co zrobić, by tradycja wciąż była obecna? Nie zapominać o niej! By tak się stało, w subregionie radomskim zrealizowano projekt „Odkrywamy dziedzictwo kulturowe Radomszczyzny”.

 

Ciekawa forma edukacji regionalnej

W ramach inicjatywy w szkołach podstawowych regionu radomskiego przeprowadzono osiemnaście warsztatów taneczno-muzycznych, które miały służyć ocaleniu od zapomnienia najcenniejszych elementów lokalnych tradycji, zapoznaniu dzieci oraz pedagogów z tradycjami i zwyczajami regionu radomskiego oraz obaleniu negatywnych stereotypów na temat kultury i tradycji wiejskiej.

W realizację projektu włączyła się kapela Zdzisława Kwapińskiego.

 

Co oferuje Radomszczyzna?

Konferencja, która odbyła się w Radomiu (pod takim samym tytułem jak projekt), to cykl wystąpień, które nie tylko podsumowały wnioski z warsztatów, ale także mogą być podstawą do kolejnych ciekawych projektów. Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM Paweł Cukrowski omówił realizowany na całym Mazowszu  projekt „Mazowiecki Szlak Tradycji”. Nawiązał do radomskich ścieżek tematycznych oraz możliwości przybliżenia turystom pracy  twórców i muzyków ludowych  związanych z Radomszczyzną.

 

Prelekcję dotyczącą „Muzycznych  tradycji rodziny Kędzierskich na przykładzie skrzypka Piotra Gacy z Rdzowa” wygłosiła etnograf z Muzeum Wsi Radomskiej Aleksandra Żytnicka. Było to podsumowanie projektu, który miał zapoznać mieszkańców regionu z tradycyjną muzyką z „kajockiego” mikroregionu muzycznego. Prezentacja dostarczyła też podstawowych informacji na temat żyjących muzykantów pochodzących z radomskich wsi, w tym najstarszego i jednocześnie najwybitniejszego z nich, Piotra Gacy.

 

Udana akcja

Pełnomocnik Zarządu Fundacji Pro Civitas Bono dr Aneta Śledź podsumowała projektu „Odkrywamy dziedzictwo kulturowe Radomszczyzny”. Omówiła cele, jakie postawili przed sobą inicjatorzy programu i na przykładzie biorących w nim udział szkół pokazała, jak udało się go zrealizować. Podkreśliła, że uczniowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli  w nauce tańca ludowego, poza tym  mieli okazję do wspólnego śpiewu, zabawy. Mówiąc o przyszłości zaproponowała m. in.: zwiększenie liczby szkół w programie, stworzenie ścieżki edukacyjnej nt. folkloru radomskiego w szkołach, zacieśnienie współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej i zorganizowanie grupy entuzjastów muzyki dawnej Radomszczyzny.

 

Jaka jest rola samorządów?

Przedstawiciele samorządów przedstawili techniczną stronę realizacji podobnych projektów. Wójt gminy Kazanów Teresa Pancerz-Pyrka w wystąpieniu „Usługi publiczne w obszarze kultury – perspektywy gminy wiejskiej” podkreśliła rolę zespołów ludowych  i bibliotek gminnych i szkolnych w rozwoju kultury i kultywowaniu tradycji.

 

Patronat honorowy nad projektem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Liczba wyświetleń: 214

powrót